Aproximativ 2.000 de poștași, îngrijorați de siguranța locurilor de muncă și nemulțumiți de încălcarea unor prevederi din contractul colectiv de muncă, vor participa în 2 august la un miting de protest în fața Ministerului Comunicațiilor și Societății Informaționale.
Blocul Național Sindical (BNS) informează, miercuri, că Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) va organiza mitingul de protest între orele 9.00 – 11.00, în fața Ministerului Comunicațiilor și Societății Informaționale, la care sunt așteptate peste 2.000 de persoane, membri ai consiliilor sindicale din sindicatelor afiliate la FSPC.
Printre motivele care stau la baza declanșării acțiunilor de protest sunt îngrijorarea față de prezentul, dar mai ales viitorul locului lor de muncă și încălcarea unor prevederi din contractul colectiv de muncă.
Îngrijorarea privind locurile de muncă vine din faptul că în ultimii ani managementul CN Poșta Română nu a mai încheiat contracte noi prin care să aducă venituri, nu a mai adus activități noi, nu și-a asumat deloc rolul de manager creativ ci doar pe acela de administrator mediocru, lucruri care au dus la intrarea companiei pe peirderi.
Referitor la încălcarea de către managementul CNPR a prevederilor din contractul colectiv de muncă valabil la nivel de unitate, sindicaliștii susțin că nu sunt asigurate dotarea cu materialele, consumabilele și formularistica necesare efectuării serviciului poștal, dar nici a condițiilor de muncă sau a unor drepturi de personal.
Alte nemulțumiri se referă la faptul că salariații sunt obligați să cumpere din bani proprii diverse materiale și consumabile necesare prestării activității poștale, că de peste doi ani CN Poșta Română se află în continuu proces de organizare și reorganizare, singurul efect fiind „bătălia” pentru ocuparea posturilor de conducere și a celor din TESA, dar și că ultimele decizii luate de managementul companiei reduc veniturile salariaților cu peste 10 procente.
„Prin organizarea acestei acțiuni Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații dorește să atragă atenția Statului Român, care este acționarul majoritar al CNPR prin Ministerul Comunicațiilor, precum și opiniei publice beneficiare de serviciile furnizate de Poșta Română de peste 150 de ani, asupra faptului că lipsa de performanță a actualului management al CNPR va conduce la falimentul Poștei Române cu grave consecințe asupra celor peste 34.000 de angajați și a celor peste 12 milioane de beneficiari”, se arată în comunicatul remis agenției MEDIAFAX.
Președintele Blocului Național Sindical, Dumitru Costin, spunea, vineri, că la discuțiile cu delegația FMI sindicaliștii au amintit problema privind neaplicarea măsurilor concrete de reintegrare pe piața muncii a celor disponibilizați din companiile de stat.
Sindicaliștii au dat ca exemplu situația angajaților de la CFR și a celor din Poșta Română.
Poșta Română va continua reorganizarea rețelei, prin desființarea a 450 de subunități, operațiunea implicând restructurarea a 1.400 de posturi, în acest an fiind deja desființate 900 de unități de profil, rețeaua ajungând la 6.100 de oficii.
În noua etapă a reorganizării rețelei sunt incluse 402 subunități și 47 de oficii poștale rural mecanizate (specializate în prelucrarea trimiterilor din mediul rural), anunța, în 12 iulie, compania de stat.
Directorul general al companiei, Dan Neagoe, declara într-o conferință de presă că în urma celei de-a doua etape a restructurării unele posturi vor fi deființate, iar personalul redistribuit în alte unități ale companiei, precum societatea bancară sau cea de asigurare pe care Poșta Română și-a propus să le înființeze.
El adăuga că eventualele concedieri vor fi stabilite în urma unei analize. „Vom vedea dacă vor fi și oameni implicați în această restructurare”, a spus atunci Neagoe.
Guvernul s-a angajat în negocierile cu Fondul Monetar Internațional că va desființa cel puțin 70 posturi administrative și va reduce numărul de oficii poștale cu mai mult de 900 unități până la sfârșitul lunii iulie.