Primăria Suceava a anunțat marți, printr-un comunicat, că serviciul de Disciplină în Construcții a constatat în teren faptul că pe strada Gheorghe Doja f.n. din municipiul Suceava este în curs de edificare o construcție ajunsă la nivelul demisol + parter + 3 etaje, pentru care nu există autorizație de construire și certificat de Urbanism.
Conform comunicatului, „se vor lua toate măsurile legale”.
Administrația locală consideră că absența certificatului de urbanism înseamnă că dezvoltatorul imobiliar nu a început demersurile pentru obținerea avizelor obligatorii și necesare de la: Agenția pentru Mediu; DelGaz pentru rețelele de gaz și electricitate; ACET pentru rețelele de apă și canal; Thermonet; Compania Națională CFR având în vedere apropierea de rețeaua de căi ferate; Inspectoratul pentru Situații de Urgență; Direcția de Sănătate Publică; Poliția Rutieră; că nu există studiu topo-geo vizat de OCPI; aviz de săpătură de la Serviciul Administrare Străzi.
„În această situație, avem trei componente: legală, morală și emoțională. Componenta legală: nu putem să stăm nepăsători la o încălcare flagrantă a legii, la o sfidare a instituțiilor statului. Avem obligația să luam toate măsurile legale.
Componenta morală: în timp ce majoritatea dezvoltatorilor imobiliari plătesc studii topo-geo, taxe pentru eliberarea avizelor și alte cheltuieli, nu este moral că cineva să construiască fără să facă aceleași cheltuieli. Nu este moral, nu este etic. Regulile trebuie să fie aceleași pentru toți.
Componenta emoțională: Nu putem să stăm indiferenți în cazul în care există situații în care economiile după o viață de muncă sunt plătite pentru o locuință într-un bloc ridicat fără autorizațiile legale și pentru care nu au fost supravegheate și nu au fost verificate, din punct de vedere al calității și al siguranței, etapele construcției de către specialiștii de la Inspectoratul de Stat în Construcții”, se arată în comunicat.
În aceste circumstanțe, mesajul primăriei pentru toți constructorii și dezvoltatorii imobiliari este că regulile și legile sunt valabile pentru toți și „practica <intrărilor în legalitate> pentru construcții ilegale este de domeniul trecutului”.






