Blaga: Dacă PSD nu vrea să facă restructurarea aparatului de stat, Guvernul pică în septembrie



Secretarul general al PDL, Vasile Blaga, a declarat sâmbătă seară, la Realitatea TV, că este necesară restructurarea aparatului de stat și a arătat că, dacă PSD nu votează cele trei legi pentru care Executivul își va asuma răspunderea în Parlament, Guvernul va cădea în septembrie.
Vasile Blaga a arătat că, dacă va fi necesar, banii din a doua tranșă a împrumutului FMI vor merge și pentru pensii și salarii, condiția fiind ca Executivul să facă restructuarea aparatului de stat.
„Condiția este restructurarea restructuarea aparatului de stat. Și o vom face”, a spus Blaga.
Întrebat ce se va întâmpla dacă PSD nu va dori această restructurare, Blaga a răspuns: „Dacă nu vrea, Guvernul pică. Să ne înțelegem foarte bine. Dacă nu vrea, la începutul lunii septembrie, Guvernul cade. Nu va vota Guvernul în Parlament, are această posibilitate și să vedem dacă își asumă acest risc de a nu moderniza România și a accepta criza economică”, a declarat Vasile Blaga, referindu-se la asumarea răspunderii Guvernului în Parlament, pe legile educației, salarizării unice și sistemului de pensii.
El a menționat că, dacă cei de la PSD nu sunt de acord cu asumarea răspunderii sau nu votează acest pachet de legi ale reformei în Parlament, atunci Guvernul cade.
„Cu atât mai mult este necesar acest demers, pentru că trebuie să vedem dacă mai există coaliția, așa este constituțional, să se verifice în Parlament”, a spus Blaga referitor la asumarea răspunderii Guvernului în Parlament.
Blaga a precizat că PDL a gândit această coaliție de guvernare pentru patru ani.
„Noi, cu bună credință, am spus și spunem că am gîndit-o (coaliția de guvernare, nr) să funcționeze patru ani, dar vom vedea dacă și colegii din PSD doresc acest lucru, printre altele și la votul din Parlament pe pachetul de legi pentru reforma din educație”, a spus secretarul general al PDL.
Referindu-se la relația dintre cele două partide în Executiv, Vasile Blaga a spus că aceasta este foarte bună.
„În interiorul Guvernului nu sunt probleme, la masa la care stau miniștrii și atunci când se iau deciziile (..) Problemele sunt în special după ședințele coaliției, cea care trebuie să sprijine acțiunea guvernamentală”, a spus Blaga, precizând că în aceste ședințe se discută și se ajunge la poziții comune, iar după cinci minute, unii, în special cei care sunt angrenați în campania electorală, ies și fac alte declarații, contrare celor din ședința coaliției.
Blaga s-a referit, astfel, la președintele PSD, Mircea Geoană, arătând că, dintr-un anumit punct de vedere, îi înțelege atitudinea, întrucât acesta este candidat la Președiție și „poate să își facă jocul”, dar și-a exprimat speranța că cele două partide vor trece peste aceste abordări politicianiste.
Vasile Blaga a comentat și declarațiile președintelui Traian Băsescu potrivit cărora ia în calcul și ipoteza de a nu mai candida la alegerile din toamnă.
Secretarul general al PDL a spus că, în opinia sa, explicația acestei declarații este faptul că președintele Băsescu s-a așteptat la mai multe rezultate din partea guvernării și și-a exprimat, astfel, nemulțumirea pentru că lucruri care se puteau rezolva din luna aprilie, precum reforma din educație, se realizează „cu forcepsul”.
FMI negociază cu guvernul disponibilizarea a 100.000-150.000 de bugetari până la mijlocul anului viitor, înghețarea pensiilor, cu excepția celor minime sociale, în 2009 și 2010 și a salariilor bugetarilor, până când legea salarizării unice va produce efecte, declarau, sâmbătă după-amiază, surse guvernamentale.
„În acest moment se pune problema disponibilizării a 100.000 – 150.000 de salariați din administrația centrală, administrațiile locale și autorități descentralizate. Acest lucru ar însemna o economie la bugetul de anul viitor de 0,35% din PIB. De asemenea, se suspendă majorarea de 2% a pensiilor programată pentru octombrie și înghețarea pensiilor și în 2010, cu excepția celor minime sociale”, au declarat pentru MEDIAFAX surse guvernamentale.
În discuții, s-a convenit ca toți bugetarii, atât din autorități locale și centrale, cât și instituții descentralizate, să intre în concediu fără plată pe o perioadă de 2-3 săptămâni începând din septembrie până în noiembrie, măsură care ar aduce o economie la buget de 0,3% din PIB.
Premierul Boc i-a anunțat, sâmbătă, pe membrii Cabinetului că dorește asumarea răspunderii Guvernului pe legile salarizării, pensiilor și educației, dorind astfel să verifice și dacă există voință politică și dacă există susținere parlamentară la nivelul coaliției pentru realizarea acestor reforme.
„Am informat membrii Cabinetului cu privire la decizia mea de a promova aceste legi – salarizare unică, reforma sistemului de pensii, educația – prin angajarea răspunderii Guvernului în fața Parlamentului. De ce această procedură? Din două motive. În primul rând, pentru a verifica dacă la nivelul coaliției există voință politică pentru a susține aceste reforme structurale asupra cărora cele două partide s-au angajat în Parteneriatul pentru România și, al doilea motiv, pentru a verifica susținerea parlamentară pentru realizarea acestor reforme pe care niciun Guvern și niciun Parlament nu au avut curajul să le abordeze în ultimii 20 ani”, a explicat șeful Executivului.
Purtătorul de cuvânt al PSD Bogdan Niculescu Duvăz a declarat, sâmbătă, pentru MEDIAFAX, că, dacă premierul Emil Boc dorește să „testeze la rupere” coaliția, atunci Guvernul să-și asume răspunderea pe măsurile ce decurg din acordul cu FMI, întrucât pe Legile educației PSD vrea dezbatere parlamentară.
„Dacă Guvernul ar fi să-și asume răspunderea pe ceva, să-și asume răspunderea pe măsurile pe care trebuie să le ia în urma discuțiilor cu FMI. Aceste măsuri vor afecta pe termen mediu și lung întreaga societate românească. Acolo trebuie o discuție serioasă și acolo se justifică asumarea răspunderii Guvernului în fața Parlamentului, adică a națiunii”, a spus Duvăz.