Frumusețea Bisericii ”Sfânta Cruce” din Pătrăuți și a celorlalte biserici-monumente UNESCO din județul Suceava este promovată în ”Orașul Luminilor”, prin expoziția de artă contemporană „Colours of Bucovina”, ce va fi vernisată în data de 2 noiembrie a.c., la Institutul Cultural Român din Paris.
Expoziția este organizată de Centrul European Cultural și de Tineret pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” din București, în parteneriat cu Asociația Art&Heritage și Institutul Cultural Român. Joi, 2 noiembrie, de la ora 19.00, la sediul ICR vizitatorii vor putea admira lucrările a 41 de artiști din 13 țări participante la proiect, ”o împlinire a taberelor de pictură organizate de Nicola Zagura în Bucovina”, după cum a arătat custodele bisericii din Pătrăuți, preotul Gabriel Herea.
Potrivit informațiilor postate de Nicola Zagura, expert la Centrul European Cultural și de Tineret pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” din București, pe pagina sa de Facebook, sunt 8 ani de când organizația pe care o reprezintă, în parteneriat cu Asociația Art&Heritage, organizează Caravana Siturilor UNESCO „Culorile Bucovinei”.
Coperta albumului din acest an este realizată de o artistă din Ucraina, Katerina Rudakova, aleasă ca emblemă a expoziției ”deoarece întâlnește două teme fundamentale pentru viața Siturilor UNESCO din Bucovina – patrimoniul imobil – biserica – gazdă a picturii îngerești de factură umană, corabie purtătoare de credință, și patrimoniul imaterial – rugăciunea maicilor, spiritul locului, vibrația iubirii lor pentru oameni, ce ține în viață culorile frescei de pe pereții reci și austeri”.
”Culorile Bucovinei” – ”pod cultural între societatea fondatoare a monumentelor studiate și omul de astăzi”
”De câte ori revin în Bucovina însoțită de echipa Art&Heritage (93 de membri din 26 de țări), am sentimentul că mă întorc în curtea străbunicilor mei, pentru a culege bucuria întâlnirii cu trecutul și a o împărți cu toate neamurile pământului – acea pâine caldă, rotundă și aurie ca un Soare ce miroase a iubire, credință și generozitate. Maicile din mănăstiri ne primesc chiar și pe vreme de iarnă cu o nemăsurată căldură, iar neostenitul preot din Pătrăuți, dr. Gabriel Herea, ne bucură sufletele cu o lecție de istorie, demnitate națională și identitate culturală, însoțindu-ne în caravana siturilor din Moldova de Nord. Pictăm împreună, întru bucurie, vorbind în toate limbile pământului, iar Culorile Bucovinei capătă un sens de glosolalie, amestecându-se și scoțând la suprafață frumosul lăsat de generațiile anterioare, reînviindu-l, recitindu-l, redescoperindu-l prin actul de studiu continuu și de permanentă mirare întru sublim”, a scris Nicola Zagura.
”Cuvântul înainte” al albumului este scris de preotul Gabriel Herea, care spune că ”atunci când un grup de oameni se unesc în jurul unor idealuri comune, există toate șansele ca aceștia să construiască o comunitate social-politică și, de ce nu, să genereze o cultură cu caracteristici proprii”.
”Frumusețea este desăvârșită și declanșează bucuria privirii. Nu este însă de ajuns. Aceste monumente tezaurizează un eveniment simbolic, care ar putea vorbi despre armoniile societății fondatoare. Cei 500 de ani ce ne despart de momentul construirii și pictării acestor edificii sunt însă o piedică majoră în calea înțelegerii. (…) Elemente și compoziții plastice care au făcut carieră în evul mediu ni se propun acum sub forma unor lucrări de artă modernă, realizate de autori a căror intenție nu a este adulterarea trecutului, ci construirea unui pod cultural între societatea fondatoare a monumentelor studiate și omul de astăzi”, află vizitatorii din catalogul ”Culorile Bucovinei”.
Expoziția rămâne la Paris până în data de 10 noiembrie a.c.