Studii

Berea și usturoiul, efecte miraculoase



Berea și usturoiul, efecte miraculoase
Berea și usturoiul, efecte miraculoase

– Berea nu îngrașă, ci slăbește!
O echipă de cercetători polonezi și israelieni a descoperit că berea nu îngrașă, ci slăbește, iar usturoiul consumat în cantități stricte apără organismul de colesterol.
Oamenii de știință polonezi și israelieni de la Institutul de Medicina Publică din Varșovia, conduși de dr. Zenon Jastrzebiski, au decis să analizeze legătura dintre bere și creșterea greutății corporale. Ei au descoperit că mitul potrivit căruia berea îngrașă nu are susținere științifică, se arată în „Gazeta Wyboreza”. „Creșterea în greutate este mai degrabă un efect al ciolanului afumat, cârnaților și cipsurilor consumate alături de bere”, a afirmat dr. Jastrzebiski. El a adăugat că „din analizele noastre rezultă că berea nu îngrașă, ci slăbește. Trebuie spus totuși că nu am cercetat berea integrală, ci doar liofilizatul ei, adică ceea ce rămâne după evaporarea apei și alcoolului, fiindcă alcoolul luat separat se știe că are multe calorii”.
– Efectele usturoiului asupra organismului
Aceeași echipă de cercetători a studiat și usturoiul din punctul de vedere al conținutului de grăsime în sânge. Cercetările au fost realizate pe șobolani. Animalele au fost împărțite în cinci grupe. Una dintre ele avea un regim de hrană normal, compus din amidon, cazeină, ulei de soia și un amestec de vitamine și minerale. A doua grupă a primit în plus 1% colesterol. Celelalte trei, în afară de colesterol, au mai primit și liofilizat de usturoi crud (în doze de 500, 750 și 1000 mg de usturoi crud /kg de masă corporală).
După patru săptămâni de regim s-a dovedit că în cazul șobolanilor care mâncaseră 500 mg de usturoi colesterolul nu pricinuise prea mult rău. Grăsimile din sânge se menținuseră la un nivel bun, scăzuse cantitatea de fibrinogen și se prelungise timpul de coagulare. De asemenea, scăzuse pericolul formării de cheaguri periculoase pentru sănătate.
– Usturoiul controlează colesterolul
Cu toate că rezultatele cercetărilor asupra animalelor nu pot fi transferate direct la om, în opinia specialiștilor este foarte probabil că usturoiul, în doza nici prea mare și nici prea mică, să protejeze organismele noastre de colesterol. Dacă se iau în considerare rezultatele cercetărilor pe șobolani, aceasta ar însemna 12 căței de usturoi pe zi. Savanții au mai descoperit că usturoiul nu își mai păstrează proprietățile curative atunci când este încălzit mai mult de 20 de minute. De aceea, specialiștii susțin că el trebuie adăugat în mâncare cu cel mult 20 de minute înainte de încheierea preparării acesteia.
Sursa: www.idieta.ro


Berea și usturoiul, efecte miraculoase
Berea și usturoiul, efecte miraculoase
Berea și usturoiul, efecte miraculoase
Berea și usturoiul, efecte miraculoase


Recomandări

Cockteil…cu amor, umor și poezie. Dez-mahmureală (2)