Luc Costermans, un belgian orb, de 40 de ani, zboară frecvent la bordul unui aparat Robin DR-400, un avion monomotor cu patru locuri. Acum el încearcă să bată recordul mondial la cel mai mare număr de kilometri parcurși într-o zi și cele mai multe ore de zbor într-o zi pentru o persoană nevăzătoare, informează site-ul Ansalatina.
„Evident, prima dată când am urcat la comanda unui avion mi-a fost frică, dar pe urmă m-am obișnuit. Instructorul meu îmi dă instrucțiuni și mă ajută să ’văd’”, a explicfat Costermans, un funcționar comercial care și-a pierdut vederea într-un accident, în urmă cu doi ani.
Pe pista aeroclubului din Visan, din sudul Franței, instructorul lui Costermans dirijează decolarea, așa cum cere regulamentul aviației civile, apoi pilotul ia comanda avionului.
(Click News)