O bătrână în vârstă de 82 de ani a fost prădată de economiile pe care le avea în casă, nu mai puțin de 16.000 de lei, autorii fiind trei necunoscuți care au abordat-o pe femeie și au pătruns în locuință sub pretextul că achiziționează cupoane de transport destinate pensionarilor. Furtul a fost comis sâmbătă, în jurul orei 13.30.
Victima, Elena G., în vârstă de 32 de ani, localnică din Liteni, a relatat poliției cum la locuința sa au venit două femei și un bărbat, care i-au spus că îi pot cumpăra cupoanele pentru transport, la un preț bun. Bătrâna de 82 de ani s-a înțeles cu aceștia să vândă mai multe cupoane, contra sumei de 50 de lei. Unul dintre cumpărători i-a întins bătrânei o bancnotă de o sută de lei, la care a așteptat restul. Fără a realiza pericolul la care se expune, femeia s-a dus într-o cameră, la un șifonier, scoțând o pungă cu bani, din care a scos cei 50 de lei, în contul restului. În timp ce una dintre necunoscute a continuat să negocieze și să vorbească cu vârstnica, o altă persoană din grup a sustras punga cu bani, după care toți trei au fugit din locuință, dispărând cu o mașină.
Nu mai departe de începutul lunii mai, comercianții-hoți de cupoane de transport au mai făcut două victime la Dolhasca. Atunci modul de operare a fost diferit, autorii, depistați de poliție, schimbându-le victimelor cupoanele originale cu altele false.
Escrocii de acest gen, avertizează poliția, caută vârstnici care locuiesc singuri și în cazul în care ochesc sume de bani importante pot deveni chiar violenți. Pentru a nu cădea pradă înșelăciunilor de acest gen, puse în aplicare printr-o mulțime de moduri de operare, oamenii trebuie să respecte o regulă foarte simplă: să nu stea la discuții și negocieri cu acești așa-ziși comercianți, pentru cei mai mulți comerțul fiind doar un pretext prin care să pătrundă în locuințele potențialelor victime.