Scandal

Bătăi cu bâte și un tânăr împușcat în burtă, „meniul” unui grătar în lunca pârâului Sucevița



Un grătar făcut în miez de noapte în lunca pârâului Sucevița, în apropiere de „Casa de Apă” din comuna Volovăț, s-a terminat cu o bătaie cu bâte, o mașină distrusă și un tânăr împușcat în burtă, informează Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Suceava.
Toată povestea s-a petrecut în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1:00.
Potrivit poliției, doi tineri din municipiul Rădăuți, Constantin M. (25 de ani) și Iulian O. (24 de ani), însoțiți de prietenele lor, au făcut un grătar.
În jurul orei 1:00, tinerii s-au urcat în autoturismul cu care veniseră, un Alfa Romeo, însă, când să plece, au fost atacați de trei tineri din Volovăț, Teodor B. (34 de ani) și doi minori în vârstă de 16, respectiv 17 ani. Aceștia erau înarmați cu bâte și erau revoltați că petrecăreții au făcut grătar pe terenul pe care își pășunau ei animalele.
Atacatorii, se arată într-un comunicat al poliției, le-au lovit mașina cu bâtele, după care au vrut să-i agreseze și pe cei doi tineri.
Proprietarul autoturismului, Constantin M., a scos un pistol cu bile de cauciuc pe care îl avea în autoturism și a tras două focuri de armă în plan vertical și unul asupra lui Teodor B., nimerindu-l în zona stângă a abdomenului.
Agresorii s-au retras în acel moment, iar tinerii din Rădăuți s-au urcat în mașină și au plecat spre poliție.
Între timp, unul dintre cei care au provocat scandalul a sunat la 112 și a anunțat incidentul.
Victima împușcată și unul dintre tinerii atacați, la spital
Tânărul împușcat a fost transportat la spitalul din Rădăuți, stabilindu-i-se diagnosticul de ”plagă împușcată flanc stâng, hematom flanc stâng”, necesitând 7-10 zile îngrijiri medicale.
La spital a ajuns și unul dintre tinerii din tabăra cealaltă, Iulian O., care avea o contuzie la mână, primind și el același număr de zile de îngrijiri medicale.
Din verificările poliției a reieșit că tânărul care a tras cu arma, Constantin M., deține permis de port armă neletală de autoapărare pistol bilă cauciuc.
„Arma, încărcătorul de pistol și muniția aferentă au fost ridicate în vederea cercetărilor. Autoturismul a fost cercetat, stabilindu-se avarii la capota spate, bară protecție, aripă dreapta spate și triplă dreapta spate, valoarea pagubelor fiind estimată la circa 400 euro”, se mai arată în comunicatul poliției, precizându-se că ancheta continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de distrugere, lovire sau alte violențe și uz de armă neletală fără drept, supusă autorizării.