Băsescu: Vor trebui găsite formule mai transparente de promovare la ICCJ



Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, la CSM, că trebui găsite formule mai transparente de promovare la ICCJ, deoarece „există un murmur care vine și din sistem și este și o observație din afara sistemului, de la cei care ne evaluează”.
„Un lucru extrem de important legat de transparența promovării la ICCJ: este un murmur care vine și din sistem și este și o observație din afara sistemului, de la cei care ne evaluează. Vor trebui găsite formule mai transparente de promovare la ICCJ”, a declarat Traian Băsescu.
Legat de procesul de formare și pregătire a magistraților, șeful statului a apreciat că „așezarea lui în afara oricărei forme de evaluare nu este de natură să consolideze credibilitatea justiției”.
„De aceea, insist ca în ceea ce privește programele de formare profesională să existe și un feedback al acestor programe, o evaluare – ce eficiență au aceste programe”, a mai spus Băsescu.