Băsescu: Vineri cel mai târziu vom avea ministru la Muncă; Eu și premierul ne-am consultat azi



Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, că s-a consultat în cursul acestei zile cu premierul Emil Boc pe tema desemnării unui nou ministru al Muncii, el menționând că acesta va fi instalat până la expirarea actualului interimat, „vineri cel mai târziu”.
Întrebat, într-o conferință de presă, dacă va fi instalat un nou ministru al Muncii până la expirarea interimatului, Băsescu a răspus: „Întrebați-l pe domnul Emil Boc, eu zic că o să avem”.
„Ne-am consultat azi. Eu cred că o să avem (ministru – n.r.). Dar cel care trebuie să trimită propunerea de nominalizare este premierul”, a continuat el.
Șeful statului a precizat că va exista un nou ministru al Muncii înainte de terminarea interimatului de 45 de zile.
„Vineri cel mai târziu veți avea ministru, însă noi ne-am consultat, el (premierul – n.r.) trebuie să meargă cu propunerea și la partid”, a mai spus președintele Băsescu.
Prim-vicepreședintele PDL Gheorghe Flutur, a declarat, miercuri, că până vineri va fi numit noul ministru al Muncii, arătând că aceste va fi un ministru cu orientare de dreapta care face politica PDL și va pune în aplicare reformele din acest domeniu.
Întrebat dacă noul ministrul va fi membru PDL, el a evitat să răspundă, menționând că portofoliul Muncii este al PDL și că nu s-a hotărât care este persoana propusă pentru această funcție.
Ioan Nelu Botiș a anunțat, în 20 aprilie, că a demisionat din funcția de ministru al Muncii, în contextul scandalului legat de angajarea soției sale într-un proiect european.
Intermatul la Ministerul Muncii a fost preluat în 22 aprilie de premierul Emil Boc.