Președintele Traian Băsescu a declara, luni, la Sulina, că România nu acceptă teoria prin care se încearcă afectarea integrității teritoriale a statelor sub masca apărării drepturilor minorităților, menționând că România spune un „Nu” categoric drepturilor colective ale minorităților naționale.
„A devenit o modă în politica internațională chiar ca, sub masca apărării drepturilor minorităților, să se încerce afectarea integrității teritoriale a statelor. România, din acest punct de vedere, este extrem de fermă și spune «Da» drepturilor individuale pentru oricare minoritate, «Nu» categoric drepturilor colective”, a susținut președintele Traian Băsescu.
Șeful statului a făcut aceste precizări în discursul susținut la a treia ediție a Școlii de vară a tinerilor români din statele vecine „Comunități românești și identitate europeană”, care se desfășoară la Sulina.
Traian Băsescu le-a explicat tinerilor prezenți că această teorie a drepturilor colective nu e deocamdată recunoscută de nimeni și de nicio normă de drept internațional, dar a subliniat că „sunt destui politicieni care, din interese geostrategice, geopolitice, încearcă să o acrediteze”.
El a menționat că în ultima perioadă se încearcă, de multe ori, „exploatarea problemei drepturilor omului, a drepturilor minorităților”, până la limita care merge la afectarea integrității teritoriale a statelor.
„Vreau să știți că România nu va avea niciodată o asemenea abordare. Avem situația din Kosovo în care în numele unor așa-zise drepturi colective a fost afectată integritatea teritorială a unui stat. Priviți ce e în Caucazul de Sud și acolo poveștile merg către afectarea integrității teritoriale în numele apărării drepturilor minorităților. Nu există așa ceva. Niciun stat nu are nimic mai sfânt și mai scump decât propria integritate teritorială”, a apreciat Băsescu.
Președintele a ținut să le spună tinerilor ceea ce gândește el despre problemele drepturilor omului și a menționat că dorește ca aceștia să știe clar de la șeful statului că România nu va cere niciodată statelor din jurul ei să abdice de la principiul suveranității și integrității teritoriale.
„Niciodată nu vom cere statelor din jurul nostru abdicări de la principiul suveranității și integrității teritoriale în numele drepturilor minorităților”, a spus Traian Băsescu.
Șeful statului a ținut să precizeze că nu crede în unicitatea soluției Kosovo, menționând că toți cei care au recunoscut independența acestei provincii nu vor reuși să convingă pe nimeni că a fost bazată pe dreptul internațional.
El a afirmat că „niciun joc în numele minorităților care să afecteze integritate teritorială a statelor nu este posibil și nu este admisibil”.
Pe de altă parte, președintele le-a spus tinerilor de origine română că ei, ca și minoritari, au obligația să fie loiali statului pe teritoriul căruia trăiesc și, în același timp, acele state au obligația să le creeze minoritarilor condiții pentru ca aceștia să-și poată păstra limba, cultura, obiceiurile și atașamentul față de patria mamă.
În plus, Traian Băsescu i-a asigurat pe participanți că România este o țară în care tinerii au șanse să facă performanță în meseria lor și că tinerii care vor să se realizeze profesional și social în România sunt bineveniți.
El a ținut să sublinieze că pentru autoritățile române filonul principal este respectul pentru românii din străinătate și înțelegere ca statele pe teritoriul cărora se află românii să le acorde respectul și să le asigure condiții pentru ca minoritatea să evolueze pozitiv.
Traian Băsescu a mai spus că există și eșecuri în ceea ce privește gestionarea relațiilor României cu comunitățile românilor din statele vecine, reiterând că una dintre probleme este existența prea multor structuri guvernamentale care se ocupă de minoritățile românești din jurul frontierelor. El și-a exprimat speranța ca viitorul guvern care va rezulta în urma alegerilor din noiembrie să înțeleagă necesitatea constituirii unei singure structuri care să țină legătura cu acești români și care să fie eficientă.
Totodată, șeful statului le-a explicat participanților de ce a ales Sulina pentru această ediție a școlii de vară, spunându-le că acest oraș este cel mai reprezentativ loc din țară pentru România europeană, în 1956 aici fiind stabilit sediul Comisiei Europene a Dunării, iar orașul era denumit Veneția Orientului.