Proiectul de exploatare a aurului de la Roșia Montană a stat îngropat din 1997 din cauza lașității politicienilor, care „nu au vrut să îi doară capul”, a declarat, luni, președintele Traian Băsescu, la Roșia Montană, el spunându-i unei jurnaliste că și presa este lașă, nevrând să arate realitatea.
Președintele Traian Băsescu a declarat, luni, la Roșia Montană, că este în favoarea derulăruii proiectului minier, spunând că „orice țară care are resurse trebuie să le folosească”. De asemenea, el a susținut că prin derularea acestei investiții s-ar crea locuri de muncă.
Șeful statului a mai spus că proiectul de la Roșia Montană „stă îngropat din 1997” din cauza lașității oamenilor politici.
„Poate interveni și lașitatea. Am văzut-o la foarte mulți oameni politici. Dacă acest proiect stă îngropat din 1997 până acum, să știți că unul din motivele serioase este lașitatea oamenilor politici, care nu au vrut să-i doară capul. Dacă ne găsea în plină exploatare creșterea de preț la aur? Dacă se dădea drumul la proiect din ’97 ne găsea creșterea prețurilor la aur în plină exploatare”, a afirmat președintele.
Întrebat de o jurnalistă dacă vrea să spună că premierul Emil Boc este laș, Băsescu a răspuns: „Vă fac lași și pe dumneavoastră, toți cei care știți, dar nu aveți curaj să vă asumați să spuneți cinstit ce este aici. Toți ascundeți realitatea de la Roșia Montană – poluarea și afectarea gravă a mediului ca urmare a exploatării de către stat. Nu mă refer la premier, că nu el a fost ministrul Mediului, nu el a fost ministrul Culturii până acum. Premierului trebuie să-i vină niște miniștri cu soluțiile. Dar toți s-au ferit”.
Președintele a ajuns la cariera din Roșia Montană în jurul orei 12.45, însoțit de prefectul de Alba, Ștefan Bardan, după care a făcut o vizită în carieră.
Aproximativ 20 de localnici din Roșia Montană, opozanți ai proiectului minier din zonă, s-au adunat, luni, în fața Primăriei, spunând că așteaptă să vorbească cu președintele Traian Băsescu.
Președintele Fundației Culturale Roșia Montană, Zeno Cornea, a declarat că ei nu doresc să protesteze, ci vor să discute „în mod civilizat” cu Traian Băsescu despre proiectul minier.
Cornea a mai spus că șeful statului a făcut „o mare greșeală” prin declarațiile din ultima perioadă privind proiectul de la Roșia Montană, catalogându-le drept „afirmații gratuite”.
„Îi vom transmite că noi suntem proprietarii Roșia Montană și îi vom reaminti că este președintele tuturor românilor și al nostru. Deocamdată Constituția ne garantează proprietatea, noi nu plecăm de aici decât morți”, a afirmat Cornea.
La rândul său, președintele Asociației „Alburnus Maior”, ONG care se opune proiectului minier, a criticat presa, spunând că „e singurul dușman al Roșia Montană” pentru că a acceptat să fie cumpărată.
Tot în fața Primăriei, s-au adunat aproximativ 50 de angajați ai companiei Roșia Montană „Gold Corporation” îmbrăcați în uniforme de protecție.
Vizita șefului statului la Roșia Montană vine după declarațiile recente privind proiectul minier din zonă.
Președintele Traian Băsescu a declarat, luni, la TVR, că proiectul Roșia Montană trebuie să înceapă, menționând că statul are nevoie de aur pentru a-l duce în rezervele BNR, care trebuie să ajungă la 200 de tone.
Băsescu declara, recent, la Sulina, că proiectul de la Roșia Montană „trebuie făcut”, pentru că România are nevoie de acesta, „dar cu condiția să fie renegociată partajarea beneficiilor”, șeful statului adăugând că acest proiect nu poate fi pornit fără avizul Comisiei Europene.
El mai spunea că Guvernul „trebuie să aibă curajul” să le spună românilor că acest proiect trebuie făcut.
Premierul Emil Boc reafirma, vinerea trecută, că nu este un „fan” al proiectului Roșia Montană și că prevederile contractului, nefavorabile statului român, ar trebui „revăzute”, subliniind totodată că așteaptă specialiștii să îi spun dacă este nevoie de acordul CE pentru demararea proiectului.
Roșia Montană Gold Corporation dezvoltă proiectul minier de la Roșia Montană, din Munții Apuseni, având costuri proiectate de un miliard de dolari, prin care compania estimează că va extrage 626.000 de uncii Troy de aur pe an timp de cinci ani de la inaugurarea minei. O uncie Troy este echivalentul a 31,1 grame de aur.
Compania este controlată de firma canadiană Gabriel Resources, care deține 80,46% din capitalul social, în timp ce statul român controlează 19,31% din acțiuni, prin firma Minvest Deva, iar alți acționari cumulează 0,23% din titluri.
Circa 30 de organizații non-guvernamentale de mediu îi cer președintelui Traian Băsescu să își retragă recentele declarații referitoare la proiectul de la Roșia Montană, considerate „presiuni inadmisibile asupra autorităților abilitate” să ia o decizie privind aprobarea sau respingerea acestuia.