Băsescu: Nu voi accepta un ministru la Justiție fără o carieră morală, profesională ireproșabilă



Președintele Traian Băsescu a declarat, joi, la CSM, că nu va accepta să desemneze un ministru al Justiției care nu are o carieră profesională și morală ireproșabilă.
El le-a spus membrilor CSM că dorește să le spună câteva cuvinte despre faptul că a întârziat desemnarea ministrului Justiției.
„Nu voi accepta să desemnez un ministru al Justiției care nu are o carieră profesională și morală ireproșabilă. Foarte mulți vin și spun «Da și tu.». Eu sunt ales, cu bunele și cu relele mele, dar un ministru al Justiției, nu voi accepta să semnez ca un notar în orice condiții sau orice persoană”, a declarat șeful statului.
Potrivit acestuia, Constituția prevede că premierul propune un ministru, iar președintele decide.
„Vă asigur că nu voi ceda la ideea că la Ministerul Justiției să vină un bun specialist acceptat de dumneavoastră și care cel puțin la nivel de probe să fie ireproșabil, că bârfe sunt multe”, a afirmat Băsescu.
El a ținut să menționeze că nu a făcut aceste declarații pentru a intra în dialog cu alte instituții ale statului, ci doar pentru că ministrul Justiției este membru CSM.