Băsescu începe consultările cu partidele pentru desemnarea premierului



Președintele Băsescu a început, la ora 15.00, consultările cu partidele parlamentare pentru desemmnarea unui nou premier ca urmare a demisiei Cabinetului Boc, opțiunile probabile fiind premier politic, dacă se ajunge la un acord pentru anticipate, sau un tehnocrat în varianta alegerilor la termen.
Prima rundă de discuții este cea cu reprezentanții minorităților naționale, care ar putea da astfel un prim semnal în ceea ce privește susținerea unei variante propuse de șeful statului și asumate de PDL.
Conform programului anunțat de Președinție, ar fi urmat la consultări PC, care a ales însă să meargă împreună cu PNL și PSD la ora 17.00, când erau invitați liberalii, urmați de social-democrați.
Deci, următorii la discuții vor fi cei din UNPR și UDMR.
UNPR se declară în favoarea unui guvern care să respecte structura actualei majorități parlamentare – care include și formațiunea lui Gabriel Oprea – deci un guvern politic. Miza UNPR va fi menținerea portofoliilor deja deținute în Cabinetul demisionar, cel al Apărării și cel al Externelor.
UDMR s-a pronunțat clar împotriva unui premier tehnocrat și în favoarea Guvernului politic, dar în egală măsură Uniunea este favorabilă alegerilor parlamentare anticipate, cerute și de opoziție. În UDMR există de altfel și solicitări legate de ieșirea de la guvernare, cel mai vocal fiind Gyorgy Frunda.
La ora 17.00 se vor întâlni cu șeful statului liderii USL care vor în mod clar un Guvern interimar, care să pregătească anticipatele. Mai radical, liberalul Radu Stroe a spus că mandatul opoziției ar avea ca bază de discuție inclusiv demisia șefului statului.
Ultimii care vor discuta cu președintele sunt cei de la PDL, după care este așteptat anunțul oficial al lui Traian Băsescu privind desemnarea noului premier.
Alegerea unui premier tehnocrat ar demonstra că Traian Băsescu a primit semnalul clasei politice că acesta va trece de votul Parlamentului și implicit că alegerile parlamentare vor avea loc la termen. Această variantă ar avantaja PDL, care nu ar mai fi asociat cu guvernarea și va putea încerca să-și consolideze popularitatea în anul electoral.
Dacă premierul va fi politic, varianta anticipatelor rămâne deschisă.
În ceea ce privește posibilele nume de premieri, sunt vehiculați Lucian Croitoru, Călin Georgescu, Mihai Tănăsescu, Cristian Maior, Mihai Răzvan Ungureanu, Anca Boagiu, Leonard Orban sau chiar interimarul Cătălin Predoiu.
Departamentul Politic, politic@mediafax.ro