Băsescu: I-am spus lui Ponta: „Nu-l pune pe Fenechiu ministru, că îl suspend”; nu citisem legea



Președintele Traian Băsescu a relatat, ieri, că i-a spus premierului Victor Ponta să nu îl numească pe Relu Fenechiu în funcția de ministru, pentru că a doua zi după ce se instalează Guvernul îl va suspenda, însă a spus că a greșit, pentru că nu citise legea.
Președintele Băsescu a fost întrebat dacă a avut o discuție cu premierul, înainte să se formeze Cabinetul, despre Relu Fenechiu și i-a cerut atunci să nu îl numească pe acesta în funcția de ministru.
„Discuția a fost, i-am spus: «Nu îl pune pe Fenechiu, pentru că îl suspend a doua zi după ce se numește Guvernul». A fost eroarea mea, recunosc că nu citisem legea, puteam să îl suspend numai pentru fapte făcute în timpul mandatului de ministru”, a răspuns Traian Băsescu.
„Dar vă asigur că, dacă îmi trimite în noaptea asta o propunere de revocare a lui Fenechiu, vă asigur că nu îl găsește răsăritul soarelui ministru”, a adăugat președintele.
De altfel, el a mai declarat că în scrisoarea adresată premierului Ponta pe tema Consiliului JAI, atunci când vorbea despre înlăturarea din Guvern a oricărui ministru implicat în procese penale, se referea exclusiv la ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu.