Președintele Traian Băsescu a declarat, marți, că l-a bucurat deschiderea manifestată de cancelarii Austriei și Germaniei, cu care a discutat la cel mai recent Consiliu European, pentru „visul de a lega Marea Neagră de Marea Nordului” prin canalul Dunăre-Rin.
Șeful statului s-a întâlnit, la bordul unui vapor care a făcut o croazieră pe Dunăre în zona Orșova, cu reprezentanți ai unor firme austriece, cu care a discutat despre potențialul de investiții în sectorul românesc al Dunării.
El a spus că este unul dintre politicienii care promovează ideea că Dunărea și Rinul trebuie să devină o coloană de transport european prietenos cu mediul.
„Dunărea devine un test pentru politicienii europeni, în ce măsură facem ceea ce spunem când ne referim la mediu. În baza unor decizii la nivelul Consiliului European și al Comisiei Europene, Dunărea poate fi o soluție de transport ecologic care ar degreva foarte mult autostrăzile Europei. România, Bulgaria, Serbia, Austria, Germania au în mână soluția de a transforma transportul într-o variantă de transport mult mai prietenoasă cu mediul”, a spus Băsescu.
El a adăugat că, în 1992, a fost prezent la deschiderea canalului Rin-Main-Dunăre. Băsescu a menționat chiar că a fost prezent la bordul navei care a făcut prima călătorie pe acest canal. „Mi s-a părut că, după acea primă navă, vor mai trece multe, nu a fost așa și până la intrarea României și Bulgariei în UE ar fi fost o justificare politică, acum nu mai există”, a spus Băsescu.
Președintele a menționat că a discutat cu cancelarii Austriei și Germaniei, la lucrările celui mai recent Consiliu European, despre acest subiect. „M-a bucurat deschiderea celor două personalități pentru visul de a lega Marea Neagră de Marea Nordului și am convingerea că oamenii de afaceri vor fi cei care ne vor împinge înainte în a face ceea ce trebuie pentru realizarea acestuia”, a spus Băsescu. El a invitat oamenii de afaceri din Austria să investească în sectorul românesc al Dunării.
După încheierea discursului președintelui, un om afaceri a spus că a venit la Orșova cu mașina din Timișoara și a văzut pe drum foarte multe mașini de construcții stând. „Probabil erau în pauza de masă”, a replicat râzând șeful statului, răspunsul său stârnind aplauze din partea celor prezenți.
El a adăugat că România are un ritm de creștere în primele șase luni ale acestui an de 8,2% din PIB, mare parte datorându-se sectorului construcțiilor. „Și vreau să vă spun că cei mai mari constructori din România sunt germani și austrieci, așa că nu știu de ce stăteau”, a spus șeful statului râzând, după care a fost aplaudat de cei prezenți.