Dan Voiculescu:

Băsescu are dosar de colaborare cu fosta Securitate



Băsescu are dosar de colaborare cu fosta Securitate
Băsescu are dosar de colaborare cu fosta Securitate

Liderul PC, Dan Voiculescu, a susținut, marți, într-o conferință de presă, că președintele Traian Băsescu are dosar de colaborare cu fosta Securitate, deși CNSAS a primit răspuns negativ de la toate serviciile secrete în ceea ce îl privește pe șeful statului.
Liderul conservatorilor a arătat că o echipă a partidului a realizat un material referitor la „traseul pe care PD îl parcurge ca succesor veritabil al PSD”, aceste date fiind strânse în ultimele două luni.
„PD a început, și nu de acum să aibă comportament de partid-stat, a început să-și dorească să fie singurul partid care ia hotărâri în România, bineînțeles sub imboldul președintelui Băsescu care, comandat de vas, nu are decât relații de subordonare cu toți colaboratorii”, a susținut Voiculescu.
El a arătat că reprezentanții partidului se gândesc dacă mai pot și „în ce condiții” mai pot să mai rămână lângă „un partid ca PD”.
„Ne este din ce în ce mai greu să trăim o experiență tristă lângă un partid care se vrea atotputernic și care dorește să domine orice fel de partener din jurul său”, a susținut președintele PC.
Materialul despre democrați, pe care l-a arătat ziariștilor, va fi analizat, potrivit lui Voiculescu, în Biroul Politic al PC, care se va reuni joi.
Tot atunci, liderii conservatori vor discuta și „formule” pentru ieșirea de la guvernare.
Refuzând să precizeze exact cazurile cuprinse în dosarul pe care îl vor studia liderii conservatori din Biroul Politic, Voiculescu a susținut că sunt câteva cazuri concrete, strigătoare la cer, din județul Prahova și din București.
„Nu putem ieși de la guvernare pentru că am dat un termen, de 1 ianuarie 2007. Trebuie să respectăm acest termen, dar ne gândim foarte atent cum putem să izolăm acest partid care se cheamă PD, care a luat-o pe urmele partidului-stat”, a spus Voiculescu.
În plus, președintele conservatorilor a susținut că are informații de la „surse”, de la „mai mulți oameni” din PD, persoane despre care el a afirmat că nu ocupă funcții de conducere, dar care i-au spus că în acest partid se produc acum „lucruri mai grave decât se produceau în PSD”, precizând că democrații nu au totuși realizările social-democraților.
„Căutăm orice fel de formulă pentru a nu mai fi colegi cu PD”, a spus Voiculescu, susținând că ea va fi aflată în „maxim o lună de zile”.
Întrebat care ar putea fi această formulă, Voiculescu a susținut că, deocamdată, nu poate întrezări o soluție în acest sens, dar că acesta va fi subiectul întâlnirii de joi, a Biroului Politic.
În plus, președintele PC a opinat că Traian Băsescu „nu este străin” de scandalul provocat de dezvăluirea numelor mai multor demnitari care au avut dosare de colaboratori sau de informatori ai fostei poliții politice.
„Președintele ar trebui să aibă onorabilitatea să se prezinte la CNSAS, pentru că poporul care l-a votat are dreptul să cunoască dosarul de colaborator al Securității al lui Traian Băsescu. Traian Băsescu a fost colaborator al Securității”, a declarat Dan Voiculescu.
Fără a aduce dovezi în acest sens, el a afirmat că, în calitate de „colaborator al Securității”, Traian Băsescu „are datoria de primul cetățean al țării să-și prezinte dosarul”.
Opinia publică ar trebui lăsată să decidă dacă, în cazul șefului statului, este vorba de un dosar de colaborator, de informator, de turnător sau „un dosar de comunist care și-a făcut datoria”, a mai spus Voiculescu.
„M-a surprins răspunsul CNSAS la întrebarea pe care a adresat-o tuturor serviciilor. Răspunsul a fost că Traian Băsescu nu are niciun dosar. Este imposibil să nu aibă pentru că el a declarat că a scris tone de informări și nu pot să nu-l cred pe președinte”, a spus președintele PC, lăsând să se înțeleagă că aceste dosare „pierdute” ar putea fi la Palatul Cotroceni.
Acuzațiile lui Voiculescu la adresa șefului statului nu s-au oprit însă aici. „Românii au avut un mare ghinion de conducători. După un conducător comunist, am avut un conducător mediocru, pentru ca acum să avem un conducător nepriceput, un om care nu se pricepe nici la microeconomie, nici la macroeconomie, nici la strategie pe termen mediu și lung, nici la politică externă, iar nepriceperea ne costă”, a afirmat Voiculescu.



Recomandări

Colaborarea științifică de 25 de ani în domeniul seismologiei între România și SUA, celebrată la Suceava

Colaborarea științifică de 25 de ani în domeniul seismologiei între România și SUA, celebrată la Suceava
Colaborarea științifică de 25 de ani în domeniul seismologiei între România și SUA, celebrată la Suceava