Președintele Traian Băsescu a declarat, joi, la finalul întrevederii cu președintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, că a discutat cu acesta despre o „strategie” de ieșire a României din Mecanismul de Cooperare și Verificare, după luna decembrie.
„Am abordat în discuțiile cu domnul președinte și problemele de interes direct pentru România, problema Schengen, problema MCV și analiza după decembrie a unei proceduri de ieșire, o strategie de ieșire din acest mecanism”, a declarat Băsescu.
Noi rapoarte MCV pentru România și Bulgaria vor fi prezentate în luna decembrie a acestui an.
Premierul Victor Ponta a anunțat, la finele lunii martie, că va trimite președintelui Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, o scrisoare în care va solicita puncte și ținte concrete pentru ridicarea Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV).
Eurodeputații USL au cerut, tot în martie, într-o dezbatere în plenul Parlamentului European, un calendar de încheiere a monitorizării României și Bulgariei prin Mecanismul de Cooperare și Verificare (MCV), reprezentantul Comisiei Europene arătând însă că aceasta va continua ca și până acum.