Băsescu: Am ajuns să ne împrumutăm la dobânzi mai mari decât în 2010 din cauza CDS-ului regiunii



Președintele Traian Băsescu a declarat, duminică, la Bruxelles, că România a ajuns să se împrumute la dobânzi mai mari decât în 2010, când țara nu era stabilizată macroeconomic, din cauza deprecierii CDS-ului întregii regiuni, pentru că nu s-au laut la timp măsuri în ceea ce privește Grecia.
„Azi am atenționat în mod expres că programul de recapitalizare a băncilor trebuie să aibă în vedere și menținerea nivelului de expunere a băncilor din zona euro în românească. Nu putem accepta o recapitalizare care să fie adusă la volumele necesare prin retragere de bani, spre exemplu, de pe piața românească, pentru a face față crizelor din interiorul zonei euro. Și așa, întârzierea în decizii ne-a creat probleme deosebite și în ceea ce privește chiar finanțarea deficitelor și a datoriilor pe care le aveam pentru acest an. Am ajuns să ne împrumutăm la prețuri mai mari, deci la dobânzi mai mari decât în 2010, când România nu era stabilizată macroeconomic. Iar asta din cauza deprecierii CDS-ului întregii regiuni, pentru că nu s-au luat măsuri la timp în ceea ce privește Grecia”, a spus șeful statului.
În opinia sa, aceasta pune sub semnul întrebării, dacă nu se iau măsuri de menținere a nivelului de expunere, chiar finanțarea noastră anul viitor, în condițiile în care România și-a dus toate programeleși angajamentele până la capăt.
„Dar nu suntem singuri. Anul trecut, la împrumuturi pe zece ani, CDS-ul României era undeva pe la 230-240, iar anul acesta suntem la 420, datorită deprecierii riscurilor pentru întreaga regiune. Și România este în risc, iar întârzierile în soluționarea problemei Greciei au accentuat acest risc, pentru că 20% din piața bancară românească este acoperit de bănci grecești”, a menționat el.