Tentativă de omor

Bărbat atacat din spate și lovit cu toporul



Un bărbat în vârstă de 56 de ani, din comuna Mitocul Dragomirnei, a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost atacat din spate și lovit cu un topor în timp ce se îndrepta spre casă. Agresiunea s-a petrecut luni noapte, în jurul orei 23.00, pe un câmp de pe raza comunei, într-o zonă puțin circulată. Găsit de un localnic, bărbatul a fost transportat imediat la spital, ieri după-amiază starea sa fiind critică. Fiind vorba de un caz de tentativă de omor, la fața locului a fost trimisă imediat o echipă de judiciariști a Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, care efectuează cercetări la fața locului sub coordonarea unui procuror criminalist din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava.
Din primele cercetări rezultă că, luni seară, bărbatul a consumat alcool într-o crâșmă din localitate, atacul petrecându-se la puțin timp după ce acesta a părăsit localul. În mod aproape cert, agresorul l-a urmărit cu intenția de a-l ataca, lovindu-l de mai multe ori cu toporul, din spate, în momentul în care acesta a ajuns într-un loc mai dosit. Loviturile sunt în zona din spate a capului și au fost foarte violente.
Șanse minime de supraviețuire Conform unor surse judiciare, principalul suspect ar fi un individ care s-a aflat cu victima în cârciumă, ieri seară cercetările fiind în curs și sperându-se reținerea presupusului autor.
Gheorghe Cazac a fost conștient o scurtă perioadă de timp după agresiune, însă imediat ce a ajuns la spital a intrat în comă, astfel că anchetatorii nu au mai reușit să vorbească cu el și să obțină informații care să-i ducă mai ușor la autor.
„Bărbatul a ajuns la Urgențe cu un traumatism cranio – cerebral prin lovire cu toporul, cu stare generală alterată. Imediat după sosire, acesta a intrat în comă de grad I și II, fiind intubat pentru a nu face stop cardio-respirator. În urma investigației la computerul tomograf, s-a constatat o sângerare cerebrală care indică un pronostic de viață rezervat. Astăzi dimineață (n.r. ieri), la ora 10.00, a intrat în comă profundă, de gradul IV, șansele sale reale de supraviețuire fiind extrem de reduse”, a precizat doctorul Tiberiu Brădățan, purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Suceava.



Recomandări

Femeie ruptă de beată, lovită de o mașină în timp ce mergea haotic pe stradă și împingea un cărucior în care se afla copilul de doar 4 luni

Femeie ruptă de beată, lovită de o mașină în timp ce mergea haotic pe stradă și împingea un cărucior în care se afla copilul de doar 4 luni
Femeie ruptă de beată, lovită de o mașină în timp ce mergea haotic pe stradă și împingea un cărucior în care se afla copilul de doar 4 luni

Prins băut la volan, un șofer i-a transmis polițistului tot felul de amenințări și mesaje pe Whatsapp și pe Facebook

Prins băut la volan, un șofer i-a transmis polițistului tot felul de amenințări și mesaje pe whatsapp și pe facebook
Prins băut la volan, un șofer i-a transmis polițistului tot felul de amenințări și mesaje pe whatsapp și pe facebook