Banii încasați de asistații sociali prin fraudă vor fi recuperați



Guvernul ia în calcul recuperarea banilor încasați de asistații sociali, prin fraudă, în cuantum mai mare decât aveau dreptul, prin reducerea alocațiilor următoare ori stabilirea unui grafic de rambursare, și va acorda, în viitor, ajutoare după ce va controla sursa reală de venituri a solicitanților
Prestațiile sociale destinate persoanelor cu venituri reduse vor fi acordate după verificarea atât a surselor de venituri ale acestora, cât și a bunurilor imobile și imobile care pot fi valorificate, se arată într-un document guvernamental obținut de MEDIAFAX.
Documentul relevă totodată intenția Executivului de a recupera banii încasați nejustificat până în prezent de către persoanele incluse în programe de asistență socială.
Astfel, printre acțiunile la care ar putea apela Guvernul pentru a descuraja fraudele în sistem este menționată și „recuperarea plăților în exces de la beneficiarii eligibili care au primit un cuantum prea mare de prestații sociale, prin reducerea prestațiilor viitoare ale acestora, sar de la beneficiarii neeligibili, prin stabilirea unui grafic de rambursare”.
Este luată în calcul și sesizarea organelor de urmărire penală în cazurile grave, cu ideea că legislația ar trebui să conțină instrucțiuni clare cu privire la sesizarea organelor de urmărire penală în funcție de gravitatea infracțiunii sau de valoarea prestației primite de o persoană fără ca aceasta să fie eligibilă.