Băncile nu au program de Crăciun și 1 ianuarie



Băncile nu au program cu publicul doar în prima zi de Crăciun, pe 25 decembrie, și în prima zi din 2011, în condițiile în care unele instituții de credit au decis ca unitățile din centrele comerciale să fie deschise pe 26 decembrie și 2 ianuarie.
Unitățile Raiffeisen Bank România vor fi închise pe 25 – 26 decembrie și 1 – 2 ianuarie, iar în zilele de 24 și 31 decembrie vor funcționa între orele 9:00 și 14:00. Acest program se va respecta și în ceea ce privește serviciul de call-center al Raiffeisen.
Totuși, unitățile Raiffeisen Bank din hypermarket-uri și mall-uri vor fi închise doar în prima zi de Crăciun și pe 1 ianuarie, iar pe 24, 26 și 31 decembrie și pe 2 ianuarie vor funcționa.
Sucursalele UniCredit Țiriac Bank vor fi închise pe 25-26 decembrie și 1-2 ianuarie. Totuși, agențiile UniCredit Țiriac Bank din Metro nu vor funcționa pe 25 decembrie și 1 ianuarie, fiind deschise în Ajunul Crăciunului și pe 31 decembrie între orele 8:00 și 16:00 și pe 26 decembrie și 2 ianuarie între 9:00 și 16:00.
Programul de lucru cu publicul al sucursalelor UniCredit Țiriac Bank (fără agențiile Metro) va fi redus pe 24 și 31 decembrie, respectiv între orele 9:00 și 14:00.
De asemenea, pe 24 și 31 decembrie programul unităților BRD, altele decât cele din marile centre comerciale, va fi redus până la ora 15:00.
Cea mai mare parte a unităților BRD-Groupe Societe Generale vor funcționa conform programului normal de lucru în perioada sărbătorilor de iarnă, cu excepția zilelor nelucrătoare, respectiv 25 – 26 decembrie 2010, respectiv 1 – 2 ianuarie 2011, când nu vor avea program de lucru cu clienții. Agenția BRD din aeroportul Henri Coandă va avea program non stop.
Pe 26 decembrie și 2 ianuarie, agențiile BRD din centrele comerciale vor funcționa potrivit unui program afișat la sediul fiecărei unități, iar unitățile din Bran și Poiana Brașov sunt deschise între 10:00 și 14:00.
Și unitățile Credit Europe Bank vor fi închise în zilele de 25 – 26 decembrie și 1 – 2 ianuarie, iar cele din Cotroceni Park, City Mall Constanța și Plaza România vor fi deschise între orele 10:00-23:00, 10:00-18:00 și, respectiv, 12:00-20:00, în a doua zi de Crăciun și pe 2 ianuarie.
Pe de altă parte, BCR a anunțat că unitățile teritoriale, inclusiv cele din mall-uri, nu vor avea program cu publicul în prima și a doua zi de Crăciun, respectiv în primele două zile din 2011.
Totodată, unitățile Băncii Comerciale Carpatica vor desfășura în zilele de 24 și 31 decembrie activități cu publicul între orele 9:00 și 13:00, iar în Ajunul Crăciunului nu vor efectua operațiuni Western Union.
Zilele de 25 – 26 decembrie și 1 – 2 ianuarie sunt declarate sărbători legale în România, fiind astfel zile nelucrătoare.