Băncile au multe cereri de credit pe care nu vor să le finanțeze din lipsa finanțării pe termen lung



Băncile comerciale au un stoc mare de cereri de credit pe care nu vor să le onoreze din cauza lipsei de finanțare pe termen lung, deși susțin că noul regulament le limitează activitatea, a declarat, vineri, directorul Direcției Supraveghere din Banca Națională a României (BNR), Nicolae Cinteză. „Posibilitatea apariției unor probleme la băncile-mamă a făcut ca sumele transferate de acolo să fie puse sub semnul întrebării (…) Personal nici eu nu încurajez creditarea pe termen mediu și lung cu resurse atrase pe termen scurt (din intern – n.r.)”, a spus Cinteză la seminarul EU-Cofile organizat de Alpha Bank, BNR și Asociația Română a Băncilor.
El a arătat că, în luna octombrie, băncile care au aplicat noul regulament de creditare a populației „se numără pe degetele de la o mână”, astfel că motivul invocat de bancheri nu se susține.
Potrivit oficialului băncii centrale, la persoanele cu venituri înalte gradul maxim de îndatorare scade prin aplicarea noilor norme cu 4% pentru creditele în lei și 6% pentru cele în euro.
El a recunoscut însă că la clienții cu venituri medii, de 400-500 de euro, gradul maxim de îndatorare scade și cu până la 14%.
Totuși, Cinteză consideră că la veniturile medii un grad de îndatorare de jumătate din sumele de care dispun clienții lunar este rezonabil.
„Grija bancherilor este alta. Vocalismul are alt substrat. Au fost creditați dezvoltatori imobiliari care, în momentul de față, nu au desfacere asigurată. Sunt constructori care nu pot să vândă”, a spus Cinteză.
El a atras atenția că în contextul crizei, care va lovi și România, și al reducerii activității, al disponibilizărilor, băncile ar putea fi afectate din rambursarea unor credite acordate într-o perioadă în care indicatorii arătau bine.
În ceea ce privește relația cu băncile-mamă, Cinteză afirmă că ține legătura permanent cu autoritățile de supraveghere din celelalte state UE.
El a mai arătat că în prezent o delegație din Banca Națională a României discută la Viena cu alte autorități de supraveghere din regiune despre situația băncilor cu capital austriac, cum ar fi Erste, Raiffeisen sau Volksbank.