Balul Bobocilor organizat de Colegiul Tehnic „Petru Mușat” din Suceava, desfășurat joi, 29 octombrie, la Dom Polski, a fost o îmbinare între tradiție și modernism, tema spectacolului fiind „Fii popular în școala ta!”. La debutul evenimentului, organizat de elevii claselor a XII-a, o elevă s-a transformat într-o bătrânică, îmbrăcată în costum popular, care se sprijinea într-un baston și care le-a dat câteva sfaturi înțelepte tinerilor din sală, pentru „a nu cunoaște amărăciunea”.
Sub genericul „Românii de altădată”, pe compoziția muzicală „Ciocârlia”, spectatorii au putut urmări imagini de arhivă, alb-negru, cu oameni, meșteșuguri, locuri de altădată. „Erau vremuri în care hărnicia unei fete se măsura în obiectele pe care le croia și cosea cu mâna ei”, părea să sugereze filmulețul, de aceea, pe tot parcursul spectacolului, adolescentele de la „Petru Mușat” au purtat ia românească (chiar dacă nu era cusută de ele), combinată cu pantaloni negri sau blugi, o punte între vechi și nou, un mod de a fi popular în vremurile actuale.
Muzică și dans
Primul moment artistic al spectacolului a fost susținut de grupul „Româncuțele”, profesor îndrumător Elena Stănescu, grup format din mai multe eleve ce purtau cămăși populare tradiționale, care au cântat câteva piese, precum „Sunt o fată frumușică”, „Supărat badea-i de-aseară”, „Am iubit și eu odată”, moment apreciat și aplaudat de public. „Româncuțele” au fost urmate în spectacol de boboci, șase fete și șase băieți, care s-au prezentat în fața publicului și a juriului în ținuta „etno”. Moderatorii spectacolului au fost trei elevi, o fată și un băiat „din lumea modernă”, îmbrăcați elegant, și o fată îmbrăcată în straie populare, care a avut rolul de a reaminti publicului ce înseamnă „Fii popular în școala ta”.
Organizatorii au reușit să diversifice programul, astfel că au introdus pe scenă mai mulți elevi talentați: actorii din în sceneta „Nu citești o carte?”, profesor îndrumător Luminița Vatamaniuc, un interpret de muzică hip hop, elevul Ilie Cotruț, și el boboc anul trecut, prof. îndrumător Elena Stănescu, și membrii trupei de dans Colors (prof. Alexandra Cardașim).
„Etno stilizat”
Cei 12 boboci care s-au bătut pentru titlurile de Miss și Mister (Marinela Hopu, Andreea Voropchievici, Sabina Olar, Larisa Hapenciuc, Sabina Dima, Denisa Lămășanu și Andrei Hlamagă, Aurelian Bobaniuc, Vlăduț Ivan, Silvestru Grădinaru, Vlad Onesim, Constantin Bujor), pregătiți de profesoara Alexandra Cardașim, au revenit pe scenă la a doua probă din concurs, îmbrăcați în ținute „etno stilizate”, ținute realizate de tânărul Iulian Semeghin.
La această probă, bobocilor li s-au adresat și întrebări simple care nu i-au pus în dificultate. După ce bobocii s-au retras pentru a se pregăti pentru următoarea probă din concurs, a urcat pe scenă trupa „Black&White” cu un dans modern, coordonator prof. Alexandra Cardașim, a urmat un recital de muzică populară, în interpretarea elevei Iuliana Harii, și sceneta „Soacra cu trei nurori” (profesor îndrumător Lăcrămioara Ignătescu).
„Ținuta populară”
Concurenții s-au prezentat în fața publicului și în „ținuta populară”, îmbrăcați în costume tradiționale, moment în care au avut de trecut proba „lingura fermecată”. Fiecare concurent a primit câte o lingură de lemn pe care trebuia să o țină în gură și cu ajutorul acesteia concurenții au „plimbat” o minge de ping-pong de la unul la celălalt. Poate că nu de fiecare dată elevii de la „Petru Mușat” care au urcat pe scenă purtând o ie românească sau costumul popular românesc au pus suflet și au înțeles pe deplin importanța artei tradiționale, importanța tradiției și migala cu care au fost făcute cămășile populare de bunicile lor, însă a fost un prim pas spre normalitate. Tema balului s-a dovedit a fi una inspirată pentru aceste vremuri, în care sunt prea multe mijloace, din păcate, prin care se dorește pierderea identității, îndepărtarea de rădăcini.
Trupa Music Express, în recital la „Petru Mușat”
La proba ținutelor de seară, unde juriul a punctat rafinamentul, stilul, atitudinea, perechile de boboci au dansat vals, în aplauzele publicului. Momentele artistice au fost completate în spectacol de eleva Ștefania Hagiu, care a interpretat o piesă de muzică ușoară, de câțiva elevi din clasa a XI-a D, cu un moment de pantomimă, și de un „remember ani de liceu”, cu cele două prezentatoare, îndrumate de prof. Maria Roșca.
La Balul Bobocilor organizat de Colegiul Tehnic „Petru Mușat” a fost invitată trupa Music Express din Suceava, formată din Ionuț Ilisoi (voce), Andrei Cicioc (voce, percuție), Ionuț Ciubotaru (clape), Bogdan Pinghireac (chitară), Alex Laza (saxofon) și DJ Puff (ce a asigurat sunetul), care a reușit să creeze o atmosferă extraordinară, iar elevii de la „Petru Mușat” au dansat pe scenă, prin sală, s-au prins în hore, au cântat cu artiștii, cerând un biss, la finalul recitalului de aproape 45 de minute. Băieții au interpretat piese din repertoriul național și internațional, invitații ținând cont și de tema balului, „Fii popular în școala ta!”, provocându-i pe liceeni să interpreteze mai multe refrene de la piese precum „Ana, zorile se varsă”, „Cântă cucul, bată-l vina!”, „Șatra” („N-am nici rochii, nici pantofi / Nici castel cu slujitori / În căruță m-am născut / Din căruță știu să cânt”), piesă care a fost cântată și la biss. Dacă la începutul recitalului vocalistul Ionuț Ilisoi i-a invitat pe scenă doar pe boboci și pe prezentatori, după câteva piese toată sala era în picioare, scena se umpluse de tineri dornici de distracție. Până la urmă a fost un moment apreciat de public, care a aplaudat frenetic evoluția trupei Music Express. Seara s-a încheiat pentru elevii de la Colegiul Tehnic „Petru Mușat” cu discoteca de la Oscar Wilde Pub.
Decernarea premiilor
Cel mai așteptat moment al serii l-a reprezentat decernarea premiilor. În urma jurizării, clasamentul a fost următorul: Miss Boboc a fost aleasă Larisa Hapenciuc, iar titlul de Mister Boboc a ajuns la Silvestru Grădinaru, ambii fiind și favoriții publicului; Sabina Dima și Constantin Bujor au obținut locul I, Denisa Lămășanu și Vlăduț Ivan au obținut locul al II-lea, iar Marinela Hopu și Vlad Onesim s-au situat pe poziția a treia. Unii dintre boboci s-au dovedit surprinși de locul pe care l-au ocupat, alții, deosebit de emoționați, au început să plângă de fericire atunci când li s-a înmânat premiul. Bobocii au primit buchete de flori, diplome, eșarfe imprimate cu locul obținut în competiție și cadouri.