Bălan: „Ne-am dori ca UDMR să se implice în dezbaterea proiectului de lege privind revizuirea Constituției”



Deputatul Ioan Bălan
Deputatul Ioan Bălan

Demararea dezbaterilor pe proiectul de lege privind revizuirea Constituției este un act de voință politică din partea PD-L și de respect față de opțiunea exprimată la Referendumul din 2009 de către români, a declarat, vineri, secretarul general al Organizației Județene a PD-L, deputatul Ioan Bălan.
„Am reluat aceste dezbateri în ciuda tuturor obstacolelor, în speranța că datoria față de români va determina și celelalte grupuri parlamentare să participe la revizuirea Constituției. Ne-am dori ca UDMR să se implice în dezbaterea proiectului, întrucât revizuirea Constituției face parte dintr-un amplu proces de modernizare a statului la care coaliția de la guvernare s-a angajat”, a afirmat Bălan.
El consideră că toate partidele parlamentare trebuie să conștientizeze că materializarea voinței exprimate de români – reducerea numărului de parlamentari și crearea unui parlament unicameral – este un imperativ care nu poate fi amânat.