La rece

Băișanu reclamă că trebuie să lucreze în frig la cabinetul parlamentar din Palatul Administrativ



Alexandru Băișanu a declarat în cadrul unei conferință de presă că este nevoit să își desfășoare activitatea la o temperatură de 6 grade Celsius
Alexandru Băișanu a declarat în cadrul unei conferință de presă că este nevoit să își desfășoare activitatea la o temperatură de 6 grade Celsius

Președintele Organizației Județene Suceava a ALDE, deputatul Alexandru Băișanu, s-a plâns de condițiile vitrege în care trebuie să lucreze în biroul său parlamentar din incinta Palatului Administrativ. Alexandru Băișanu a declarat în cadrul unei conferințe de presă că este nevoit să își desfășoare activitatea la o temperatură de 6 grade Celsius, pe motiv că proprietarul clădirii, Consiliul Județean Suceava, nu a început să furnizeze căldură. Pentru a fi cât mai convingător, liderul ALDE Suceava și-a început conferința de presă susținută în biroul său de deputat îmbrăcat într-o geacă de iarnă și cu gluga trasă bine pe cap. Băișanu consideră că s-a ajuns în această situație pe motiv că președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, nu s-ar fi preocupat din timp să rezolve problemele cu centrala care asigură căldura în Palatul Administrativ.
„În mod normal ar trebui să fie o conferință de presă cu sacou și cămașă. Le am pe dedesubt și cămașa, și sacoul, dar datorită grijii lui Gheorghe Flutur, care vrea să conducă destinele acestui județ, dar care nu poate să dea căldură în propriul loc de unde conduce destinele acestui județ, avem 6 grade Celsius în Consiliul Județean”, a declarat Alexandru Băișanu. El a adăugat că dacă știa că sunt probleme cu centrala termică, șeful administrației județene ar fi trebuit să se preocupe din timp de rezolvarea acestor probleme. Băișanu a mai spus că ieri s-a aflat de la ora 8:00 la biroul său parlamentar, fiind nevoit să stea toată ziua îmbrăcat de iarnă pe motiv că temperaturile din interior sunt foarte scăzute. Liderul ALDE Suceava a spus că nu înțelege de ce s-a ajuns în această situație în condițiile în care el plătește chirie Consiliului Județean, prin Camera Deputaților, pentru biroul folosit ca și cabinet parlamentar.
Ulterior, după câteva minute în care a vorbit despre frigul din biroul său, Alexandru Băișanu a dezbrăcat haina de iarnă, „cu riscul de a răci”, pentru a rămâne în cămașă și sacou, precizând că face acest lucru din respect pentru cetățenii care îl vor urmări.



Recomandări