Președintele Organizației Județene Suceava a PNL, Ștefan Alexandru Băișanu, consideră că formarea unui guvern din tehnocrați care să gestioneze țara până la alegerile prezidențiale reprezintă o soluție viabilă pentru ieșirea din criza politică generată de PD-L și PSD.
În opinia lui Băișanu, guvernul de tehnocrați ar trebui să aibă două obiective foarte clare și precise: adoptarea imediată a unor măsuri de ordin economic și social pentru stoparea degringoladei fără precedent în care se află România și asigurarea condițiilor pentru ca procesul electoral să se desfășoare corect și transparent.
Liderul liberalilor suceveni apreciază că șeful statului, Traian Băsescu, și liderii PD-L și PSD, Emil Boc, respectiv Mircea Geoană, sunt protagoniștii „unui spectacol grotesc”, care nu face altceva decât să slăbească încrederea cetățeanului în forțele politice.
„E vorba de un guvern al rușinii, care ar trebui să-și dea demisia cât mai urgent, este vorba de un guvern în care PD-L dă vina pe PSD, PSD dă vina pe PD-L, Boc dă vina pe Geoană, Geoană pe Boc, iar Traian Băsescu dă vina pe toată lumea și nimeni nu face nimic”, a arătat Băișanu.
El a precizat că Băsescu și-l dorește candidat pe Geoană în turul doi la alegerile prezidențiale, fiind sigur că-l va învinge, însă fuge de liderul PNL, Crin Antonescu, în fața căruia ar pierde.
„Zi neagră pentru pensionari și pentru Universitatea suceveană”
În altă ordine de idei, Alexandru Băișanu a catalogat drept „zi neagră” ziua de ieri, când s-a sărbătorit Ziua Internațională a persoanelor vârstnice și când a început un nou an universitar.
Asta pentru că, susține liberalul, pensionarii sunt marginalizați de actuala clasă politică, iar Universitatea „Ștefan cel Mare” nu mai beneficiază de susținerea de care se bucura pe vremea guvernării PNL. „Un lucru este demn de remarcat, și anume că, în perioada liberală, Universitatea a început un proiect măreț, a terminat altele foarte importante, precum corpul E, finalizat cu fonduri aduse de guvernul liberal, a primit cele 30 de hectare de teren pentru un nou campus, proiect care acum este blocat, pentru că, față de perioada anterioară, doar 5% din banii pe care îi primeau înainte ajung azi aici. Mai trebuie să spun că doar 60%-70% din banii pentru salariile profesorilor au intrat în bugetul Universității. Pe de altă parte, în ceea ce privește cercetarea, un alt segment important în viața universitară, marea majoritate a proiectelor sunt blocate din lipsă de bani”, a spus Băișanu.
El a solicitat liderilor locali ai PD-L să facă demersuri la guvern pentru alocarea de bani Universității sucevene.
Critici
Băișanu: „Guvernul rușinii ar trebui să-și dea demisia urgent”
