Politic

Băișanu atrage atenția că Autostrada Moldovei nu se va face printr-o lege, ci în urma unei Hotărâri de Guvern



Liderul ALDE Suceava, deputatul Alexandru Băișanu
Liderul ALDE Suceava, deputatul Alexandru Băișanu

Liderul ALDE Suceava, deputatul Alexandru Băișanu, a declarat ieri, în cadrul unei conferințe de presă, că Autostrada Moldovei, Ungheni – Iași – Târgu Mureș, nu se va face printr-o lege, ci în urma promovării unei Hotărâri de Guvern. Alexandru Băișanu a făcut această precizare după ce Camera Deputaților a adoptat în ședința de miercuri proiectul de lege pentru construcția Autostrăzii Unirii, Ungheni – Iași – Tg. Mureș. „Zilele trecute, deputații ALDE, conduși de mine spre ceea ce urmau să facă, au votat prima autostradă din Moldova, construcția acesteia fiind ratificată printr-un proiect de lege. Ca vicepreședinte al comisiei de transport din Camera Deputaților am făcut lobby pentru ca acest proiect să fie votat în comisie, ceea ce s-a și întâmplat, cu unanimitate de voturi. Și același lucru s-a întâmplat și în Camera Deputaților, acolo unde a fost adoptat proiectul pentru construirea unei autostrăzi în zona Moldova”, a spus deputatul ALDE de Suceava. El a precizat că în momentul de față construcția acestei autostrăzi a fost hotărâtă prin lege. Alexandru Băișanu a atras atenția însă că nu printr-o lege va fi construită autostrada Ungheni – Iași – Tg. Mureș, pentru aceasta fiind necesară adoptarea unei Hotărâri de Guvern, care va trebui să fie și bugetată. „Legea nu spune de unde vor veni banii. Dar la rectificarea bugetară sau la construcția legii bugetului de stat pentru 2019 trebuie să fie incluși banii necesari”, a spus Băișanu.
El a precizat că își dorește ca Autostrada Unirii să se construiască din fonduri europene, precizând că bani există, dar trebuie să existe și voință internă. Alexandru Băișanu și-a exprimat speranța că Hotărârea de Guvern pentru această autostradă va apărea la timp. „Trebuie ca lucrurile să fie gândite mai bine. Și asta pentru că acum câțiva ani a mai fost adoptată o lege pentru construcția unei autostrăzi Suceava – Satu Mare și pentru care nu s-a făcut nimic”, a declarat liderul ALDE Suceava. Alexandru Băișanu a mai adăugat că prețul autostrăzii Ungheni – Iași – Târgu Mureș este cam același cu prețul altor două autostrăzi care s-ar putea construi, Suceava – Cluj și Bacău – Brașov. „Cu aceiași bani am putea să construim două autostrăzi care ar deschide Moldova spre Ardeal, prin două locuri”, a subliniat Alexandru Băișanu, care consideră că cele două autostrăzi ar fi mai benefice pentru dezvoltarea regiunii Moldova. El și-a exprimat speranța că actualii guvernanți, dar și cei care vor urma vor înțelege nevoia unei autostrăzi în Moldova.



Recomandări

Candidatul S.O.S. pentru Camera Deputaților, Alexandru Băișanu: „Ziua Bucovinei a fost recunoscută la nivel național în urma unei legi promovate de mine”

Candidatul S.O.S. pentru Camera Deputaților, Alexandru Băișanu: „Ziua Bucovinei a fost recunoscută la nivel național în urma unei legi promovate de mine”

Liderul S.O.S. Suceava, Alexandru Băișanu, ar urma să facă parte din Guvernul condus de Diana Șoșoacă dacă acest partid câștigă parlamentarele

Liderul SOS Suceava, Alexandru Băișanu, ar urma să facă parte din Guvernul condus de Diana Șoșoacă dacă acest partid câștigă parlamentarele