Caz rar

Avocată obligată să restituie onorariul către client



Axinte Fedorovici: „Nu vreau decât să-mi dea banii înapoi. Altă pretenție nu am de la ea”
Axinte Fedorovici: „Nu vreau decât să-mi dea banii înapoi. Altă pretenție nu am de la ea”

Caz destul de rar în justiția suceveană. O avocată din Baroul Suceava a fost obligată să restituie onorariul de 1.000 de lei perceput unui client. Decizia a fost luată acum câteva zile de decanul Baroului Suceava și o privește pe avocata Diana Elena Nisioi.
„Admite plângerea formulată de domnul Fedorovici Axinte și dispune obligarea doamnei avocat Nisioi Diana la restituirea onorariului în cuantum de 1.000 de lei către petent”, se arată în decizia nr. 4 semnată de Sorin Rusu, decanul Baroului de Avocați Suceava.
Acesta este primul caz din 2011 de restituire a onorariului încasat de un avocat sucevean. Sorin Rusu, decanul Baroului Suceava, a declarat că situația reclamată s-a confirmat în linii mari, iar avocata a fost de acord să restituie onorariul.
„Decizia poate fi contestată la Consiliul Baroului Suceava, dar faptul că și-a dat acceptul să restituie banii este un semn”, a declarat decanul Baroului Suceava.
Am încercat să luăm legătură și cu avocata Diana Elena Nisioi, dar aceasta nu a putut fi contactată, iar colegii ne-au transmis că apare destul de rar și în instanță.
Și-a angajat clientul pe holurile Tribunalului
Axinte Fedorovici, bărbatul nemulțumit de serviciile Dianei Nisioi, spune că după ce a primit decizia Baroului Suceava a contactat-o pe avocată și i-a cerut să-i returneze cei 1.000 de lei. „«Lasă-mă, că nu am bani», așa mi-a zis și apoi a închis telefonul”, a declarat Axinte Fedorovici.
Bărbatul a povestit și cum a ajuns să o angajeze pe Diana Nisioi.
„Am avut un accident de circulație la Câmpulung Moldovenesc, în septembrie 2008, în urma căruia am rămas infirm de mâna stângă și piciorul drept. Pe doamna avocată am găsit-o pe holurile Tribunalului și s-a angajat să mă apere. I-am dat atunci o parte din bani, iar restul până la 1.000 de lei în mai multe rate. Eu așteptam să fiu chemat la proces, dar în loc de asta am aflat că cel care m-a accidentat nu a pățit nimic, iar avocata plătită de mine nici nu a fost la Parchet la Câmpulung Moldovenesc”, a explicat Axinte Fedorovici.
Exasperat de situație, bărbatul a făcut plângere împotriva Dianei Nisioi, iar Baroul Suceava i-a dat dreptate.
„Nu vreau decât să-mi dea banii înapoi. Altă pretenție nu am de la ea”, a concluzionat Axinte Fedorovici.



Recomandări

Proiectul UNBR „Fii Avocat în Școala Ta! FAST” la Liceul Tehnologic „Iorgu Vârnav Liteanu” din Liteni

Proiectul UNBR „Fii Avocat în Școala Ta! FAST” la Liceul Tehnologic „Iorgu Vârnav Liteanu” din Liteni
Proiectul UNBR „Fii Avocat în Școala Ta! FAST” la Liceul Tehnologic „Iorgu Vârnav Liteanu” din Liteni