Primarul municipiului Rădăuți, Aurel Olărean, a inițiat un proiect de hotărâre de Consiliu Local care prevede o serie de modificări la contractul de concesiune încheiat cu furnizorul local de gaz metan, printre care și cuantumul redevenței calculate pentru această firmă.
Printr-o adresă emisă la finele anului trecut, furnizorul de gaz, SC Nord Gaz SRL, înștiința administrația rădăuțeană cu privire la reorganizarea societății, în urma modificărilor survenite rezultând că SC Easy Gas Energy and Distribution SRL București preia exploatarea activității de furnizare gaz pe teritoriul municipiului, ceea ce a dus la întocmirea unui act adițional care să modifice titularul concesiunii.În completare la solicitarea de modificare a contractului dintre cele două părți, administrația locală a venit, la rândul ei, cu o modificare ce prevede modul de calcul al redevenței ca urmare a faptului că pe baza vechii formule, de raportare la profitul societății, timp de cinci ani bugetul municipiului Rădăuți nu a beneficiat de nimic în baza acestui contract.
„Inițial, nivelul redevenței fusese stabilit la unu la sută din profitul aferent realizării contractului și patru la sută din profitul net obținut din activitatea exclusivă aferentă contractului de concesiune”, afirmă Silviu Ursescu, directorul Serviciului Taxe și Impozite din Primăria municipiului Rădăuți. Propunerea părții rădăuțene este de raportare a nivelului redevenței la cantitatea de gaz furnizată, după modelul contractelor de concesiune de același tip, întocmite de Ministerul Economiei. Mai exact, primăria rădăuțeană a propus ca redevență să reprezinte 10,5 la sută din valoarea cantității de gaz furnizate, valoare identică cu cea percepută în mai multe localități din județul Suceava, cum ar fi Vatra Dornei sau Câmpulung Moldovenesc.
Primarul municipiului, Aurel Olărean, a precizat că „într-un calcul estimativ, potrivit noilor condiții, suma atrasă la bugetul local ar fi de circa cinci miliarde de lei vechi anual, ceea ce reprezintă o sumă importantă în condițiile unui buget auster, în perioada în care suntem într-o căutare permanentă de surse de venit pentru susținerea de proiecte și finanțări”.
Conform OUG 54/2006, concesiunea bunurilor proprietate publică și a dreptului de exploatare a respectivului bun îndreptățește unitatea administrativ-teritorială, în calitate de concedent, să perceapă o redevență de la concesionar. Redevența obținută prin concesionare se face venit la bugetul local, iar calitatea de concedent o are, în cazul municipiului Rădăuți, Consiliul Local al municipiului Rădăuți.
Decizia finală cu privire la proiectul inițiat de șeful executivului rădăuțean va fi luată în ședința ordinară de mâine a deliberativului local.
Surse la bugetul local
Aurel Olărean intenționează să mărească redevența furnizorului de gaz
