Audi TT Clubsport vrea să devină model de serie



Audi își concentrează atenția pe gama TT ce va include, pe lângă versiunile cunoscute, și un model mai deosebit. Germanii sunt din nou în centrul atenției și anunță că prototipul TT Clubsport Quattro va intra în producția de serie.
După ce a prezentat primele imagini și informații cu mașina concept, producătorul de automobile premium reconfirmă decizia de a introduce în producția de serie noul TT Clubsport Quattro.
În ciuda unui climat economic defavorabil, Audi diversifică paleta de automobile cu un al doilea cabriolet, însă oficialii mărcii susțin că au decis să dea undă verde, deoarece modelul de față este unul rentabil în condițiile în care vorbim practic de un TT Roadster cu mici modificări, care nu a necesitat prea multe investiții. Mai mult decât atât, varianta TT Clubsport va fi comercializată ca o versiune exclusivă, numărul exemplarelor care vor ajunge pe piață fiind limitat la câteva mii de bucăți.
Decapotabila are tracțiune integrală și se remarcă prin faptul că dispune de un acoperiș retractabil, echipat cu bare de siguranță mari și un parbriz înalt.
La exterior se evidențiază prin grila frontală ce include finisaje de culoare închisă, faruri cu tehnologia LED și un deflector spate ce adăpostește două evacuări cromate.
Interiorul vine dotat cu sistem audio marca Bose, scaune sport din piele, un volan cu un design nou și inserții din aluminiu aplicate pe portiere și padele. Din punct de vedere tehnic, nu avem parte de surprize. TT Clubsport Quattro este echipat cu un sistem de frânare performant preluat de la versiunea sportivă TTS și animat de un propulsor supraalimentat, de 2.0 litri TFSI ce dezvoltă 300 de cai putere.
Propulsorul de factură turbo, pe injecție, este cuplat la o transmisie automată de tip S-tronic cu dublu ambreiaj. Sistemul de frânare include discuri ventilate de 340 mm pe față și 310 mm pe spate.