Educație

Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni



Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni
Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni

În perioada 20-26 septembrie 2023, părinții din Fălticeni care au copii cu vârste între 1 și 3 ani au oportunitatea de a-și înscrie copiii la Creșa „Sfânta Ana”. Anunțul a fost făcut de Grădinița cu Program Prelungit „Pinocchio”, instituția tutelară a creșei, care a făcut cunoscute și detaliile esențiale pentru părinții interesați.
Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni va primi în această toamnă, conform planului de școlarizare aprobat, 125 de micuți în șapte grupe. Dintre aceste locuri, 80 sunt disponibile în Grupa mare (2-3 ani), iar 45 sunt destinate Grupei mijlocii (1-2 ani).
Pentru a asigura o înscriere corectă părinții trebuie să aducă la sediul Grădiniței cu Program Prelungit „Pinocchio” din strada Nicolae Beldiceanu următoarele documente, atât în original, cât și în copie: Certificatul de naștere al copilului; Cartea de identitate a părinților, tutorilor sau reprezentanților legali; Certificatul medical sau o scrisoare medicală în cazul copiilor cu nevoi speciale; Acte doveditoare în cazul familiilor monoparentale; Dovada de vaccinare; Cererea-tip care este disponibilă la secretariatul grădiniței.
Este important de menționat că părinții care au depus cereri de înscriere pentru creșă până la data de 18 septembrie 2023, la sediul Primăriei Fălticeni, trebuie să se prezinte la sediul GPP ”Pinocchio” cu toate documentele necesare.
Pentru informații suplimentare și pentru a urmări orice actualizare legată de acest proces de înscriere, puteți accesa pagina de Facebook a Grădiniței cu Program Prelungit “Pinocchio”, unde veți găsi anunțul oficial și eventuale modificări ale procedurii de înscriere.
14 posturi didactice de predare – educator puericultor
Pe lângă înscrierea copiilor, Grădinița cu Program Prelungit “Pinocchio” continuă și concursul pentru ocuparea celor 14 posturi didactice de predare – educator puericultor. Candidații interesați sunt încurajați să-și depună dosarele până pe data de 22 septembrie 2023.
Anunțul a fost postat vineri, 15 septembrie, de conducerea Grădiniței cu Program Prelungit “Pinocchio”, care coordonează momentan activitatea creșei (unitate tutelară).
Potrivit anunțului, dosarele cu documentele necesare se vor depune la secretariatul unității GPP ”Pinocchio” până pe 22 septembrie 2023. Sunt disponibile 14 posturi didactice de predare – educatori puericultori.
Până pe 25 septembrie vor fi evaluate dosarele depuse și va fi publicată lista candidaților cu dosare admise. Toate aceste informații vor fi disponibile la avizierul GPP ”Pinocchio”. Ulterior, între 26 septembrie – 2 octombrie, cadrele didactice calificate în domeniul postului vor susține inspecțiile speciale la grupă. Pe 3 octombrie va fi susținută proba scrisă a concursului, iar pe 4 octombrie va avea loc interviul candidaților. Primele rezultate vor fi afișate pe data de 5 octombrie. Contestațiile vor fi depuse pe data de 6 octombrie, în intervalul orar 08.00-10.00, soluționarea acestora fiind programată în aceeași zi. Publicarea rezultatele concursului de ocupare a posturilor este programată pe data de 9 octombrie. Repartizarea pe post va avea loc pe 10 octombrie.
Conform primarului Cătălin Coman, există speranțe pentru deschiderea creșei până pe data de 1 noiembrie 2023.


Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni
Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni
Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni
Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni
Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni
Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni
Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni
Au început înscrierile la Creșa „Sfânta Ana” din Fălticeni


Recomandări

Au început înscrierile pentru Salonul Internațional de Artă Fotografică „Bucovina Mileniul III”