JUVENTUS FĂLTICENI

Au făcut spectacol!



Juventus a făcut sâmbătă cel mai bun joc din actuala ediție de campionat și s-a impus mult mai lejer chiar și decât o arată scorul în fața formației Aerostar Bacău. Fotbaliștii pregătiți de Ovidiu Căldăruș au realizat o primă repriză de vis, ajungând să conducă în minutul 43 cu un neverosimil 5-0. În final a fost 7-2, golurile fălticenenilor fiind marcate de Pânzaru (7), Șuleru (21), Homneac (31, 41, 53), A. Aileni (43) și Stanca (66 penalty). Pentru Aerostar au înscris Mărăndoiu (45) și fostul echipier al FC Cetatea, Petrea (64 penalty). Juventus a jucat în formula Mihai – Constantin, Ciopraga, Anania, F. Aileni, Croitoru – Stanca, Pânzariu, Șuleru – Homneac, A. Aileni. Au mai intrat Iederan, Vasiliu, Niță și Vrabie. În urma acestui succes, Juventus a urcat până pe poziția a unsprezecea în clasament, cel mai bun loc ocupat de gruparea fălticeneană în actualul sezon al Ligii a III-a. Etapa viitoare Juventus va juca pe terenul liderului, Energia Vulturu.
Iată rezultatele complete ale etapei a XIV-a:
Roseal – Petrolul Moinești 0-1
Leonard Pașcani – Politehnica Galați 0-1
CSM Râmnicu Sărat – CFR Pașcani 5-0
Oțelul II Galați – Ceahlăul II Piatra Neamț 2-1
Pambac Bacău – KSE Târgu Secuiesc 0-0
Poli II Iași – Laminorul Roman 1-2
FCM II Bacău – Energia Vulturu 0-2
Transkurier – Willy Bacău 1-2
Juventus Fălticeni – Aerostar Bacău 7-2
Clasamentul arată astfel:
Seria I
TOTAL
M V E I GOL PCT A
1 Energia Vulturu 14 10 3 1 28-10 33 +12
2 Ceahlăul II 14 8 4 2 25-13 28 +7
3 Politeh. Galați 14 8 3 3 26-17 27 +6
4 Oțelul Galați II 14 7 4 3 28-12 25 +4
5 CSM Rm. Sărat 14 8 1 5 24-12 25 +4
6 Pambac Bacău 14 7 4 3 21-13 25 +4
7 Willy Bacău 14 6 3 5 25-17 21 +0
8 Aerostar 14 5 5 4 20-20 20 -1
9 Laminorul R. 14 6 1 7 28-26 19 -2
10 FCM Bacău II 14 5 3 6 19-20 18 -3
11 Juventus F. 14 5 3 6 20-22 18 -3
12 Poli Iași II 14 5 3 6 11-13 18 -3
13 KSE Tg. Sec. 14 4 5 5 16-15 17 -4
14 Transkurier 14 5 2 7 14-17 17 -4
15 Leonard Pașcani 14 5 2 7 18-25 17 -4
16 CFR Pașcani 14 4 4 6 12-20 16 -5
17 Petrolul M. 14 2 1 11 6-33 7 -11
18 Roseal 14 0 1 13 8-44 1 -23



Recomandări

Cușnir reclamă vechea administrație de utilizarea sumelor încasate pentru alte taxe și impozite la subvenționarea taxei de salubrizare

Cușnir reclamă vechea administrație de utilizarea sumelor încasate pentru alte taxe și impozite la subvenționarea taxei de salubrizareMajorarea taxei de salubrizare din municipiul Suceava cu aproape 70% a fost absolut necesară și ar fi trebuit să fie făcută cu mai mult timp în urmă, explică viceprimarul Dan Cușnir, care a prezentat valori similare sau mai mari din alte orașe, dar și o evoluție în timp a tarifului perceput, precum și a costurilor plătite de primărie. De la 1 ianuarie, sucevenii plătesc 25 lei lunar de persoană, taxă de salubrizare, adică 300 de lei de fiecare membru al familiei. ”Ceea ce îi nemulțumește pe mulți este creșterea acestei taxe. A fost o măsură absolut necesară. Sucevenii erau mințiți – plăteau 14 lei lunar, dar, de fapt, tot din banii lor plăteau diferența până la prețul real”, a afirmat viceprimarul Cușnir, în cadrul conferinței de presă de miercuri. ”Am promis că toate resursele colectate din taxa de salubrizare vor fi folosite exclusiv pentru curățenia orașului – așa facem. Stabilirea acesteia s-a făcut în primul rând în baza ordinului ANRE care precizează cum se calculează taxa de salubrizare – așa s-a ajuns la 25 lei de persoană lunar. Suntem pe locul 36 în țară între municipii, în alte părți este mai mare decât la noi”, a spus viceprimarul Sucevei, care a ținut să devoaleze ”minciunile și manipulările din trecut”, când operatorul de salubrizare era plătit tot la nivelul de 25 de lei de persoană lunar, dar de la populație se încasau doar 14 lei lunar. ”În fiecare an, diferența dintre ce s-a colectat din taxe de salubrizare de la populație și ce s-a plătit pentru aceste servicii a crescut. Am ajuns ca, în 2024, diferența dintre ce s-a colectat și ce s-a plătit să fie de 27,22 milioane lei. Peste 5 milioane de euro. Diferență plătită tot din banii sucevenilor. În total vorbim de 120 milioane de lei. Banii de la bugetul local, care, în loc să meargă la parcări, la programe de investiții, acopereau dezechilibrul creat de diferența dintre taxe de salubrizare și ce se plătea efectiv firmelor de salubrizare”, a concluzionat viceprimarul Dan Cușnir, care a precizat că nu a fost o practică ilegală, doar că a indus o idee greșită populației. El a prezentat evoluția taxei de salubrizare în municipiul Suceava: •	4 lei de persoană lunar în 2010,  •	5 lei lunar în 2013,  •	9 lei lunar din 2017,  •	12 lei din 2022,  •	14 lei din 2023, •	15 lei din 2024,  •	25 lei de persoană din 2026. ”Noi n-am făcut altceva decât să echilibrăm această balanță. Cât încasăm din salubrizare, folosim pentru salubrizare, în operațiuni reale. Dacă legea nu ne va obliga, nu vom mai crește taxa de salubrizare mulți ani de acum înainte”, a mai spus reprezentantul administrației locale, care a precizat că pentru asta este necesară creșterea gradului de încasare, fiind inițiate deja demersuri în această privință.
Cușnir reclamă vechea administrație de utilizarea sumelor încasate pentru alte taxe și impozite la subvenționarea taxei de salubrizareMajorarea taxei de salubrizare din municipiul Suceava cu aproape 70% a fost absolut necesară și ar fi trebuit să fie făcută cu mai mult timp în urmă, explică viceprimarul Dan Cușnir, care a prezentat valori similare sau mai mari din alte orașe, dar și o evoluție în timp a tarifului perceput, precum și a costurilor plătite de primărie. De la 1 ianuarie, sucevenii plătesc 25 lei lunar de persoană, taxă de salubrizare, adică 300 de lei de fiecare membru al familiei. ”Ceea ce îi nemulțumește pe mulți este creșterea acestei taxe. A fost o măsură absolut necesară. Sucevenii erau mințiți – plăteau 14 lei lunar, dar, de fapt, tot din banii lor plăteau diferența până la prețul real”, a afirmat viceprimarul Cușnir, în cadrul conferinței de presă de miercuri. ”Am promis că toate resursele colectate din taxa de salubrizare vor fi folosite exclusiv pentru curățenia orașului – așa facem. Stabilirea acesteia s-a făcut în primul rând în baza ordinului ANRE care precizează cum se calculează taxa de salubrizare – așa s-a ajuns la 25 lei de persoană lunar. Suntem pe locul 36 în țară între municipii, în alte părți este mai mare decât la noi”, a spus viceprimarul Sucevei, care a ținut să devoaleze ”minciunile și manipulările din trecut”, când operatorul de salubrizare era plătit tot la nivelul de 25 de lei de persoană lunar, dar de la populație se încasau doar 14 lei lunar. ”În fiecare an, diferența dintre ce s-a colectat din taxe de salubrizare de la populație și ce s-a plătit pentru aceste servicii a crescut. Am ajuns ca, în 2024, diferența dintre ce s-a colectat și ce s-a plătit să fie de 27,22 milioane lei. Peste 5 milioane de euro. Diferență plătită tot din banii sucevenilor. În total vorbim de 120 milioane de lei. Banii de la bugetul local, care, în loc să meargă la parcări, la programe de investiții, acopereau dezechilibrul creat de diferența dintre taxe de salubrizare și ce se plătea efectiv firmelor de salubrizare”, a concluzionat viceprimarul Dan Cușnir, care a precizat că nu a fost o practică ilegală, doar că a indus o idee greșită populației. El a prezentat evoluția taxei de salubrizare în municipiul Suceava: • 4 lei de persoană lunar în 2010, • 5 lei lunar în 2013, • 9 lei lunar din 2017, • 12 lei din 2022, • 14 lei din 2023, • 15 lei din 2024, • 25 lei de persoană din 2026. ”Noi n-am făcut altceva decât să echilibrăm această balanță. Cât încasăm din salubrizare, folosim pentru salubrizare, în operațiuni reale. Dacă legea nu ne va obliga, nu vom mai crește taxa de salubrizare mulți ani de acum înainte”, a mai spus reprezentantul administrației locale, care a precizat că pentru asta este necesară creșterea gradului de încasare, fiind inițiate deja demersuri în această privință.