Biserica Ortodoxă Română sărbătorește la 6 august Schimbarea la Față a Domnului. Această sărbătoare este numită în popor și Preobrajenia sau Probojenia și rememorează momentul schimbării minunate la față a Domnului, în Muntele Taborului, în fața ucenicilor Săi, Petru, Ioan și Iacov. Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a arătat, într-o predică, faptul că această sărbătoare ne arată trei mari adevăruri: „În primul rând sărbătoarea Schimbării la Față a Mântuitorului Iisus Hristos arată legătura dintre suferința lui Hristos pe cruce și slava Învierii Sale. În al doilea rând Schimbarea la Față a Domnului ne arată legătura dintre Slava Învierii lui Hristos și Slava celei de-a doua veniri a Lui, la sfârșitul lumii, când va judeca viii și morții, a cărui Împărăție nu va avea sfârșit. În al treilea rând Sărbătoarea Schimbării la față a Domnului ne arată că destinația ultimă a omului nu este mormântul, ci este viața veșnică în Slava Împărăției Cerurilor”.Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a explicat și despre legătura dintre taina Crucii și taina Învierii lui Hristos.
„În primul rând legătura dintre taina Crucii și taina Învierii lui Hristos se arată în această Evanghelie prin faptul că la Schimbarea la Fața a Domnului, când fața Lui strălucea ca soarele și hainele erau albe ca lumina, au apărut deodată Moise și Ilie, Moise care reprezenta Legea și Ilie care reprezenta prorocii Vechiului Testament. Ei vorbeau cu Iisus Cel preaslăvit. Evanghelia după Matei nu ne spune despre ce vorbeau, dar Evanghelia după Luca ne arată că vorbeau despre pătimirea Lui Hristos, despre pătimirile Sale care vor urma în curând, de răstignirea Sa și de moartea Sa pe cruce. Această sărbătoare a Schimbării la Față ne arată că se vorbea despre taina Crucii în slava Împărăției Cerurilor și în slava Învierii lui Hristos care va veni. De aceea Învierea lui Hristos este pomenită la sfârșitul Evangheliei de astăzi, când Mântuitorul Iisus Hristos poruncește celor trei ucenici Petru, Iacob și Ioan: Nimănui să nu spuneți nimic din cele ce ați văzut până când Fiul Omului va învia din morți. Aici vedem pomenirea tainei Învierii Lui. Deci, Mântuitorul Iisus Hristos, după ce la Cezareea lui Filip a fost mărturisit de Petru în numele tuturor sfinților Săi Apostoli că este Fiul lui Dumnezeu celui viu, la opt zile după această mărturisire El a spus că Fiul Omului va merge la Ierusalim, va fi dat în mâinile cărturarilor și fariseilor și ale păgânilor și va fi batjocorit, bătut, umilit și omorât, dar a treia zi va învia. Această precizare a Mântuitorului Iisus Hristos avea ca scop să întărească pe ucenicii Săi în credință ca atunci când Îl vor vedea suferind să își aducă aminte că Cel care suferă pe cruce este Domnul Slavei și că El va învia din morți și va birui păcatul, iadul și moartea. Această pregătire a ucenicilor pentru timpul suferințelor lui Hristos se face prin arătarea slavei învierii lui Hristos înainte de pătimirile sau suferințele Sale”, a spus Preafericirea Sa.
Schimbarea la Față a Mântuitorului – chipul bunătăților viitoare
Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a explicat de ce această sărbătoare a fost rânduită în calendar după sărbătoarea Învierii Domnului.„Așadar această sărbătoare are loc la puțină vreme înainte de suferințele Mântuitorului Iisus Hristos și ea trebuia să fie rânduită în calendar înainte de Sfintele Paști, dar pentru ca să se arate și un alt aspect și anume că slava Mântuitorului Iisus Hristos de pe muntele Taborului are legătură nu numai cu Învierea lui, ci și cu a doua Sa venire întru slavă la sfârșitul lumii, Sfinții Părinți ai Bisericii au fixat această sărbătoare în ultima lună a anului bisericesc și anume în luna lui august, în ziua de 6. Deci, această lună ultimă din anul bisericesc vorbește despre ultimele realități ale istoriei, despre sfârșitul lumii și despre intrarea drepților în slava Împărăției Cerurilor. De aceea, așa cum se spune în cântările liturgice ale slujbei acestei sărbători, Sfinții Părinți au făcut legătura între slava schimbării la față a lui Hristos și slava venirii Lui la sfârșitul veacurilor. Într-una din cântări se spune că Schimbarea la Față a Mântuitorului pe muntele Taborului este chipul bunătăților viitoare, adică chipul slavei care va fi dăruită celor care au crezut în Hristos au împlinit în viața lor voia Lui și l-au iubit în rugăciune și fapte bune. Deci, această mutare a sărbătorii, care trebuia fixată înainte de Paști pentru că înainte de pătimirile și Învierea Domnului a avut loc evenimentul Schimbării la Față, arată un scop mai înalt al ei și anume acela de a arăta slava cu care va veni Hristos să judece vii și morții”, a spus Patriarhul României. (www.patriarhia.ro)






