– „Nu putem să ne oprim aici, la o amendă de 5 milioane de lei și un avertisment, cine a greșit trebuie să și plătească, pentru că este vorba despre o faptă gravă”, spune șeful ASP Suceava, Alexandru Paziuc
– Din ancheta efectuată în spital a reieșit că se fac vinovate de neglijență o infirmieră și o asistentă din Secția Cardiologie, care au fost de serviciu duminică
– Spitalul Județean va suporta costurile analizelor copiilor ce au intrat în contact cu deșeurile contaminate, urmând ca banii să fie recuperați de la persoanele vinovate
Directorul Autorității de Sănătate Publică Suceava, doctor Alexandru Paziuc, cere sancțiuni dure în cazul persoanelor responsabile de incidentul de duminică de la Spitalul Județean, când un sac cu deșeuri contaminate a fost uitat pe un hol, pentru ca apoi să ajungă obiect de joacă pentru niște copii. Paziuc a precizat că este vorba despre „un fapt foarte grav” și că se impune efectuarea unei anchete serioase și sancționarea vinovaților, până la demitere. „Nu putem să ne oprim aici, la o amendă de 5 milioane de lei și un avertisment, cine a greșit trebuie să și plătească, pentru că este vorba despre o faptă gravă”, spune șeful ASP Suceava, Alexandru Paziuc.
Acesta a menționat ieri dimineață că trebuie luate măsuri ferme în cazul infirmierei care a uitat sacul cu deșeuri pe unul dintre holuri, a asistentei de serviciu la ora incidentului, dar și a asistentei șefe de la Cardiologie și a directoarei de îngrijii a spitalului – persoana care are printre atribuții colectarea deșeurilor din Spitalul Județean.
Paziuc a discutat cu cei din conducerea unității spitalicești și a solicitat identificarea și tragerea la răspundere a vinovaților.
Conform celor declarate ieri după amiază de către directorul general al Spitalului Județean, economist Costică Dăscăliuc, principalele vinovate de faptul că deșeuri periculoase au ajuns pe mâinile unor copii și pe străzile din cartierul George Enescu sunt o infirmieră și o asistentă de la Cardiologie, eprubetele cu sânge, seringile contaminare și sistemele de perfuzare provenind din această secție. Cele două, Cojocaru Eugenia și Veronica Gavriliuc, vor da în cursul dimineții de astăzi note explicative, în funcție de care se vor decide sancțiuni. Dăscăliuc a spus că sancțiunile vor fi în funcție de gravitatea faptei și a precizat că în cazul infirmierei se are în vedere desfacerea contractului de muncă pentru neglijență în serviciu.
Directorul spitalului solicită sprijinul părinților copiilor care au intrat în contact cu deșeurile contaminate și face un apel către aceștia să aducă micuții la spital, la Secția de Boli Infecțioase, unde li se va recolta probe de sânge în vederea efectuării unor analize. Costică Dăscăliuc a spus că Spitalul Județean va suporta costurile analizelor copiilor ce au intrat în contact cu deșeurile contaminate, urmând ca banii să fie recuperați de la persoanele vinovate. Copiii vor fi monitorizați și li se vor face analize repetate, acum, peste 6 săptămâni, 3 luni și 6 luni.
– Deșeurile ajunse pe mâna copiilor proveneau de la recoltări dintr-un program de testare a medicamentelor
În urma anchetei interioare a reieșit că eprubetele cu sânge găsite de copii și seringile folosite provin de la recoltarea de sânge de la voluntari dintr-un program de testare a medicamentelor, program derulat în Secția de Cardiologie. Conform conducerii spitalului, teoretic, sângele respectiv nu ar trebui să prezinte pericol de infestare și asta deoarece programul presupune folosirea de voluntari perfect sănătoși.
Directorul Costică Dăscăliuc s-a declarat nemulțumit că i s-a aplicat lui amenda de 5 milioane de lei de către comisarii de mediu, în condițiile în care responsabilă de colectarea deșeurilor periculoase în spital este directoarea de îngrijiri a unității, Elena Cozmanciuc. Aceeași nelămurire o are și directorul executiv al ASP Suceava, Alexandru Paziuc, care consideră amendarea directorului general drept „ridicolă”.
Comisarul șef al Gărzii Județene de Mediu, Constantin Harasim, ne-a declarat ieri că s-a aplicat amendă directorului general din simplul fapt că subordonaților săi nu li s-a adus la cunoștință că ar exista un angajat ce răspunde de aspectul menționat.
Directorul Spitalului Județean a mai spus că în cursul zilei de astăzi va lua legătura cu Poliția pentru a informa IJP de identificarea persoanei vinovate în acest caz, pentru luarea măsurilor ce se impun, dacă fapta de care se face vinovată reprezintă infracțiune.





