Mii de asistenți personali, însoțitori ai persoanelor cu handicap, asistați social din tot județul nu și-au primit banii. Situația este cu atât mai gravă cu cât autoritățile locale nu pot asigura din bugetul propriu cheltuielile pentru asistență socială, fondurile urmând să vină de la Guvern, la rectificarea bugetară.
Vicepreședinta Consiliului Județean Suceava, Stela Acatrinei, a prezentat, ieri, într-o conferință de presă, situația gravă în care se află sectorul protecției sociale din Suceava. Pentru a se acoperi veniturile asistaților social (peste 7.000 de persoane), primăriile din județ mai au nevoie de 3,6 milioane de lei, la care se adaugă alte 6,1 milioane de lei pentru însoțitorii persoanelor cu handicap (3.617 însoțitori) din județ. Alte 774 de persoane așteaptă să primească ajutoarele pentru încălzire, în valoare totală de 16 milioane de lei.
Direcția de Asistență Socială și Protecția Copilului Suceava mai așteaptă de la Guvern alte 25,7 milioane de lei, bani necesari pentru trimestrul al IV-lea. Stela Acatrinei a declarat că nici cele 6 unități de învățământ special din județ nu stau pe roze. „Avem în aceste instituții de învățământ special 530 de angajați, din care 445 personal didactic. În aceste școli studiază 1.710 elevi. Învățământul este gratuit și pentru acești copii, așa că trebuie să le asigurăm toate condițiile. Suntem pentru trimestrul al IV-lea. Am alocat către aceste unități doar 78 % din necesar”, a declarat Acatrinei.
– Își cer drepturile în instanță
În comuna Drăgușeni, asistenții personali au dat în judecată Primăria din comună pentru că nu și-au primit salariile de trei luni de zile, și au solicitat, în același timp, și cel de-al 13 salariu. Vicepreședinta Consiliului Județean Suceava, Stela Acatrinei ne-a spus că păgubiții au avut câștig de cauză. Primăria din Drăgușeni este obligată să ia bani pe care i-a alocat altor sectoare, și să acopere cheltuielile cu salariile însoțitorilor persoanelor cu handicap.





