Artificiile de la deschiderea Jocurilor Olimpice, generate pe computer



Artificiile care au încântat milioane de persoane ce au urmărit debutul JO-2008 de la Beijing au fost generate pe calculator, organizatorii chinezi temându-se că un foc real de artificii ar putea crea probleme pentru echipele care transmiteau în direct evenimentul, informează telegraph.co.uk.
Organizatorii ceremoniei de deschidere a Olimpiadei s-au temut că surprinderea focurilor de artificii ar fi prea dificil de realizat în direct, astfel încât au inserat grafică pe computer pentru telespectatorii aflați în fața micilor ecrane și pentru cei prezenți pe stadionul Bird’s Nest (Cuibul de pasăre) din Beijing.
În timpul ceremoniei, care s-a încheiat dramatic în sunetul tobelor, telespectatorii care au urmărit evenimentul de acasă sau pe ecranele gigantice de pe stadionul Bird’s Nest au putut vedea o serie de artificii care au apărut în mod surprinzător deasupra orașului, pornind din Piața Tiananmen.
Ceea ce nu au realizat telespectatorii era că urmăreau un show grafic generat pe computer, a cărui creare meticuloasă a durat mai multe luni și care a fost inserată în acoperirea TV a evenimentului în mod electronic, exact la momentul potrivit.
Focuri reale, în afara stadionului
Focurile de artificii au fost reale în afara stadionului, însă responsabilii de filmare au decis în avans că ar fi imposibil să captureze toate cele 28 de focuri de artificii din aer. În consecință, numai focul de artificii vizibil pentru camerele de luat vederi din interiorul stadionului a fost captat pe peliculă.
„Trucul” a fost dezvăluit de un ziar local chinez, Beijing Times, la sfârșitul săptămânii trecute.
Gao Xiaolong, directorul echipei de efecte vizuale al ceremoniei, a declarat că a durat aproape un an să creeze secvența de 55 de secunde cu focurile de artificii. Membrii echipei au făcut eforturi susținute pentru a se asigura că secvența inserată în transmisiune nu va putea fi distinsă de public. Astfel, ei au beneficiat de consiliere din partea centrului de meteorologie din Beijing în legătură cu recrearea efectului de ceață pe timp de noapte și au inserat un efect de tremurat al camerei pentru a simula ideea că filmarea s-a realizat dintr-un elicopter.
„Am avut focuri de artificii și asta este ceea ce contează”
„Rezultatul a fost un pic mai strălucitor decât în cazul artificiilor reale. Însă majoritatea membrilor publicului au crezut că filmarea s-a realizat în direct, astfel că noi ne-am îndeplinit misiunea”, a spus Xiaolong, care a precizat că principala problemă care ar fi existat în încercarea de a filma artificiile reale era reprezentată de plasarea unui elicopter în unghiul corect pentru a surprinde toate focurile de artificii.
Un consilier al Beijing Olympic Committee (BOCOG) a pledat în favoarea deciziei de a induce în eroare telespectatorii. „Ar fi fost foarte greu dacă s-ar fi încercat o filmare în direct. Nu am fi putut pune în pericol pilotul elicopterului cerându-i să urmeze ruta artificiilor”, a spus el.
Un purtător de cuvânt al BOCOG a declarat că decizia finală a fost luată de Beijing Olympic Broadcasting, o asociere între Comitetul Olimpic Internațional și organizatorii locali responsabili pentru transmiterea principalelor fluxuri de informații referitoare la Olimpiadă către telespectatorii din întreaga lume.
„În ceea ce ne privește, am avut focuri de artificii și asta este ceea ce contează”, a declarat responsabilul BOCOG.
Deși Gao era îngrijorat că telespectatorii familiarizați cu tehnologiile grafice computerizate ar putea fi critici, reacțiile online ale acestora au fost de admirație față de rezultat.