Aritmetica pe înțelesul fotbalistului



Pe Mircea Badea, se știe, nu-l interesează absolut deloc fotbalul, ceea ce la un bărbat eu o consider ca fiind o infirmitate. Ceea ce nu l-a împiedicat însă, alaltăieri, să facă o glumă memorabilă. Zicea el că dacă ar fi fost antrenor la Steaua, l-ar băga în teren pe Nicoliță doar o repriză, prima. Asta fiindcă la pauză ar trebui să-i explice, în doar 15 minute, că urmează schimbarea terenului și că poarta aia unde avusese el treabă până atunci, acum e în partea ailaltă, deci trebuie evitată, ceea ce, spunea Badea, ăluia i-ar fi tare greu, dacă nu de-a dreptul imposibil, să înțeleagă. De fapt o fi fost chiar o glumă!?
Tot niște calcule derutante pentru ei înșiși au comis și niscai fotbaliști de la Dinamo. I-am văzut ieri, pe mai multe canale de televiziune, spunând la unison, că meciul retur cu Nijmegen este aproape o formalitate, acum, după ce în meciul tur au „citit” jocul adversarilor. Mai rămâne amănuntul surmontării handicapului de un gol pe care-l vor avea la startul partidei, pentru care, desigur, au găsit soluția. Ei, abia asta-i chestia cu matematica și care cred că o să-i încurce, da’ rău de tot. Zicea unul dintre ei: „În fond, suntem trei atacanți care trebuie să înscriem două goluri”! Cum ziceam, beleaua-i gata: cum vor proceda? O să dea fiecare câte 0,66 goluri, astfel încât, înmulțind cu 3, să dea un total de două? Da, dar cine să facă acest calcul, pe lângă care cele legate de acceleratorul de particule par joacă de copil? Credeți că cei trei, punând minte lângă minte, reușesc în timp util să împartă 2 la 3? Dar oare nu se vor bosumfla chiar ei amintindu-și zicala aia: „Cum împarți două paie la trei măgari?”? Peste toate, însă, mai vin și eu cu un calcul, încă mai simplu: pot ei să înscrie nu 2, ci chiar 3 sau 4 goluri, însă văd că nimeni nu s-a învrednicit să ia în calcul golurile ălora. Că, pardon, cât timp prin apărarea noastră bântuie (ca meningita!) Tamaș, numai cine nu vrea nu ne înscrie câte goluri vrea.
De ce nu zic nimic de Steaua? Păi, ce altceva să spun decât că a arătat aceeași spaimă de adversar ca întotdeauna și despre care am tot scris? Că Clujul ar fi bătut-o pe Fiorentina fără emoții? Că Steaua, așa slabă cum e, ar fi trebuit să aibă acum 6 puncte, nu 1? Le știți la fel de bine ca mine.