Fotbal Club Cetatea

Areniul găzduiește azi un nou meci de a fi sau a nu fi în Liga a II-a



Fotbal Club Cetatea: Areniul găzduiește azi un nou meci de a fi sau a nu fi în Liga a II-a
Fotbal Club Cetatea: Areniul găzduiește azi un nou meci de a fi sau a nu fi în Liga a II-a

Astăzi, cu începere de la ora 18, este programată o etapă intermediară în Liga a II-a. Aflată în plină luptă pentru evitarea retrogradării, Cetatea va primi pe teren propriu replica Dunării Galați, o echipă lipsită de griji, clasată pe un călduț loc 6 înaintea etapei a XXVIII-a. „Este nevoie să tratăm cu maximă seriozitate acest meci, care trebuie abordat cu aceeași determinare ca și jocul din runda precedentă, cu Știința Bacău. Ar fi păcat, după efortul depus la Roman, să ne împiedicăm pe teren propriu de Dunărea Galați”, a declarat antrenorul principal al Cetății, Ioan Radu.
Oricum, atenția sucevenilor va fi îndreptată și înspre partida de la Giurgiu, acolo unde va evolua Dunărea Giurgiu, principala contracandidată a sucevenilor în lupta pentru evitarea retrogradării.
Cristescu junior vine ca adversar la Suceava
Sucevenii nu au prea multe informații despre adversarii lor de astăzi, însă au avut totuși posibilitatea să studieze pe video înregistrarea partidei dintre FC Botoșani și Dunărea Galați, disputată în returul actualei ediții de campionat. Cel mai cunoscut fotbalist al Dunării pentru suporterii suceveni este fără îndoială fundașul dreapta Daniel Cristescu, nimeni altul decât fiul fostului secund al Cetății, Florin Cristescu.
Guriță i-a luat locul lui Celpan în lotul de 18
Pentru a pregăti cum se cuvine confruntarea cu Dunărea, fotbaliștii suceveni au intrat de ieri dimineață în cantonament la Pensiunea Casa Jenica. Suspendat pentru această întâlnire, coordonatorul de joc Ionel Celpan a fost lăsat în afara lotului. În locul lui, Ioan Radu a apelat la serviciile atacantului Mihai Guriță, care nu a evoluat în runda precedentă la Roman din cauza unui deces în familie.
Partida dintre Cetatea și Dunărea Galați va fi condusă la centru de prahoveanul Ionuț Neagu, care va fi ajutat la cele două linii de Valentin Avram, din București, și Ionuț Borcan, din Ploiești. Observator a fost desemnat Iosif Gherghely din Baia Mare.
Iată programul complet al meciurilor din etapa a XXVIII-a:
Dunărea Giurgiu – Știința Bacău
Cetatea Suceava – Dunărea Galați
FC Buftea – CSM Ploiești
Sportul Studențesc – Delta Tulcea
FC Snagov – Ceahlăul Piatra Neamț
FC Botoșani – Petrolul Ploiești
FCM Bacău – Concordia Chiajna
Dinamo II stă. Clasament
1. Ceahlăul Piatra Neamț 24 17 3 4 40-13 54
2. Delta Tulcea 24 16 3 5 41-17 51
3. CSM Ploiești 23 14 4 5 42-27 46
4. Petrolul Ploiești 24 10 6 8 34-26 36
5. Progresul București 24 10 4 10 24-36 34
6. Dunărea Galați 24 10 3 11 30-26 33
7. Concordia Chiajna 24 9 5 10 23-20 32
8. CS Buftea 23 8 8 7 38-39 32
9. FCM Bacău 24 9 5 10 23-34 32
10. Dunărea Giurgiu 24 8 6 10 35-37 30
11. FC Botoșani 24 9 3 12 39-45 30
12. FC Snagov 24 8 5 11 36-45 29
13. Dinamo II 24 8 5 11 32-44 29
14. Sportul Studențesc 24 7 6 11 32-39 27
15. Lotus Rocar 24 4 8 12 21-37 20
16. Cetatea Suceava 24 5 4 15 22-37 19 – Forex Brașov s-a retras din campionat, iar Prefab Modelu s-a desființat. Rezultatele celor două echipe au fost anulate!
– Progresul București a fost retrogradată în Liga a IV-a!



Recomandări

Suceveanca Alessia Pop a întors toate scaunele la Vocea României. A ales să meargă în echipa Theo Rose și Horia Brenciu

Suceveanca Alessia Pop a întors toate scaunele la Vocea României. A ales să meargă în echipa Theo Rose și Horia Brenciu
Suceveanca Alessia Pop a întors toate scaunele la Vocea României. A ales să meargă în echipa Theo Rose și Horia Brenciu