Liderul județean al PDL, Gheorghe Flutur, a declarat ieri, într-o conferință de presă, că ARD Suceava a depus la Instituția Prefectului documentul intitulat „USL- Au promis miere, au oferit fiere”, care zugrăvește bilanțul guvernării USL la șase luni de zile. Flutur a arătat că cele șase luni de guvernare social-liberală au fost luni de minciuni, incompetență, abuzuri și distrugere a reputației internaționale a României, subliniind că guvernarea USL a fost „cea mai nocivă guvernare pe care avut-o România în istoria sa recentă”.
„Am dorit să arătăm patru mari capitole. Dorim în primul rând să informăm populația și să atragem atenția asupra minciunilor dovedite, peste 30 până acum, enumerate aici despre guvernarea Ponta. Ce au promis și ce au făcut. De la promisiunea că de a doua zi măresc salariile și pensiile, reduc CAS, TVA la alimente și ce s-a întâmplat în realitate. Apoi, un capitol care se referă la abuzurile USL la statul de drept în aceste șase luni. Al treilea capitol se referă la deteriorarea relațiilor, sub guvernarae USL, cu UE și SUA, principalii noștri parteneri, și nu în ultimul rând efectele, pentru că e bine să știe românii efectele acestei guvernări, nota de plată a guvernării Ponta. Poate că ni se poate reproșa cel puțin aici la Suceava că șase luni de zile opoziția a tăcut, a fost firavă, nu s-a auzit. Au trecut șase luni și cred că avem obligația ca partid de opoziție, sperăm după 9 decembrie la putere, să arătăm oamenilor ce nu merge și să venim cu propunerile noastre”, a declarat Flutur.
Flutur susține că gestul ARD nu trebuie privit ca o răutate, ci ca un exercițiu democratic
Flutur a ținut să precizeze că gestul ARD Suceava nu trebuie privit ca o răutate, ci ca un exercițiu democratic. El speră ca și prin demersurile Prefecturii Suceava lucrurile semnalate de ARD în documentul respectiv să fie îndreptate. Președintele PDL Suceava a subliniat că cea mai importantă măsură propusă de ARD este reducerea cotei unice de la 16% la 12%, pe lângă alte măsuri precum creșterea salariului minim pe economie de la 700 de lei la 850 de lei în 2013 și 1.000 de lei în 2015.
Bilanț
ARD Suceava a depus la Prefectură documentul “USL- Au promis miere, au oferit fiere”
