Ministerul Educației Naționale (MEN) a făcut publice rezultatele simulărilor evaluării naționale, testări susținute în perioada 18-20 februarie, pentru a monitoriza stadiul de pregătire al elevilor de clasa a VIII-a.
Potrivit datelor înaintate de MEN, 55,3% dintre elevii suceveni au luat notă peste 5 la simulare, județul nostru situându-se pe locul 6 la nivel național în ceea ce privește procentul notelor peste 5, după București, Brăila, Cluj, Galați și Alba.
La disciplina limba și literatura română, 74% dintre elevi au luat note de trecere (poziția a treia la nivel național). Note mediocre s-au înregistrat la disciplina matematică, unde 37,8% au luat note mai mici de 5 (locul 4 la nivel național).
Aproape 8.000 de elevi suceveni au participat la simulare, lucrările acestora fiind corectate în 11 centre de evaluare.
Simulările au fost organizate pentru a-i familiariza pe elevi cu rigorile unui examen, dar și pentru a îmbunătăți rezultatele de la examenele de la finalul studiilor gimnaziale. Inspectoratul Școlar Județean Suceava va prezenta o situație detaliată a rezultatelor obținute de școlile din județ vineri, 7 martie.
MEN a dispus implementarea unor măsuri de corectare a neajunsurilor înregistrate
La nivel național, 48,8% dintre elevii prezenți au obținut medii peste 5 la examenele din cadrul simulării naționale la clasa a VIII-a, respectiv 66,95% la limba română și doar 30,4% la matematică. Cele mai slabe rezultate s-au înregistrat în Călărași – 34,18%, Caraș-Severin – 36,28% și Dolj -37,95%.
Ca urmare a situației înregistrate, conducerea MEN a decis adoptarea mai multor măsuri de remediere a situației, care urmează să fie aplicate în fiecare județ. Părinții vor fi informați asupra situației elevilor, în cadrul ședințelor cu părinții. Tot atunci, li se vor prezenta soluțiile pe care școala le are în vedere pentru fiecare elev în parte. Lucrările fiecărui elev vor fi analizate la nivelul clasei, pentru a se identifica punctele slabe și, în consecință, pentru a putea corecta neajunsurile înregistrate. Totodată, se vor efectua ore de pregătire pentru examinarea națională din vară.
Evaluarea națională din acest an se va desfășura în intervalul 23-25 iunie, rezultatele urmând a fi publicate în data de 27 iunie.
Rezultate slabe și la simularea de anul trecut
Rezultate slabe s-au obținut și la probele de simulare a examenului de evaluare națională susținute anul trecut, în luna martie, în unitățile școlare cu învățământ gimnazial din județul Suceava.
La matematică, 56% dintre cei examinați au luat note mai mici de 5. Pentru proba de limbă și literatura română, 36,15% dintre elevi au obținut note sub 5.
19 elevi din județ au fost notați cu calificativul maxim.