Aproape jumătate din banii alocați de Guvern, pe final de an, pe lucrări locale revin primarilor PDL



Aproape jumătate din banii alocați de Guvern, pe final de an, administrațiilor locale pentru finanțarea lucrărilor de dezvoltare a infrastructurii și a unor baze sportive au fost acordați primăriilor conduse de reprezentanți PDL, primăriile PSD și PNL primind mai puțin de 50% din suma destinată PDL.
Guvernul a anunțat, joi, că a decis alocarea unor fonduri totale de 107 milioane lei pentru achitarea datoriilor restante ale administrațiilor locale, determinate de efectuarea lucrărilor la unele proiecte finanțate prin Programul de dezvoltare a infrastructurii și a unor baze sportive din spațiul rural.
Executivul a susținut că fondurile au fost alocate pe baza monitorizărilor primite din teritoriu, respectiv pe baza răspunsurilor transmise de către administrațiile locale cu privire la datoriile pe care le au către constructori pentru lucrările efectuate.
Conform calculelor MEDIAFAX, 46,9 milioane lei din suma totală au fost acordate pentru un număr de 210 primării PDL.
Reprezentanții PSD au primit 22,3 milioane lei pentru 101 primării, iar PNL a încasat 20,8 milioane lei pentru 106 primării.
UDMR a primit 8,7 milioane lei pentru 53 primării, restul banilor fiind alocați pentru administrații conduse de alte formațiuni politice sau independenți.
Astfel de hotărâri au mai fost aprobate de Guvern atât în 2010, cât și pe parcursul anului trecut, când sume defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale au fost suplimentate din Fondul de rezervă bugetară, iar banii au fost alocați mai multor primării, preponderent de la PDL, tot pentru finanțarea unor cheltuieli curente și de capital.
În urmă cu un an, Guvernul PSD-PDL a repartizat autorităților locale fonduri de 662 milioane lei din sume defalcate din TVA pentru finanțarea proiectelor de dezvoltare a infrastructurii și a unor baze sportive, cei mai mulți bani fiind alocați primăriilor conduse de cele două partide.
Hotărâri similare de distribuire a sumelor defalcate din TVA au fost aprobate și de Guvernul PNL, pe finalul anului 2008, iar banii au fost alocați atunci în principal către primării conduse de PNL și PSD.
Un studiu prezentat în luna iunie de către Institutul pentru Politici Publice a indicat că peste 70% dintre primarii care au obținut în 2009 bani din Fondul de rezervă al Guvernului aparțin PDL, în condițiile în care cu un an înainte, în 2008, edilii democrat-liberali au primit de la Executiv fonduri reprezentând doar 6% din total, cei mai mulți bani fiind atribuiți atunci primăriilor PNL.