Aportul nutrițional trebuie adaptat ținând cont de sezonul în care ne aflăm



Aportul nutrițional trebuie adaptat ținând cont de sezon, întrucât printr-o alimentație corect aleasă poate fi menținută și crescută rezistența la îmbolnăvire, inclusiv la infecțiile frecvente în timpul iernii, un copil răcind în medie de cinci- șase ori pe an, iar un adult de două-patru ori.
Directorul Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), Gheorghe Mencinicopschi a declarat, ieri, că alimentația are un rol determinant pentru sănătate și trebuie adecvată vârstei și, în permanență, nevoilor calorice ale organismului.
„Odată cu venirea iernii, organismul nostru este mai vulnerabil, datorită temperaturilor scăzute, iar obiceiul de a mânca sănătos devine și mai important. Aportul nutrițional trebuie adaptat ținând cont de sezonul în care ne aflăm. E demonstrat faptul că 70% din sistemul imunitar al organismului este situat în intestin. Ca urmare, este evident că printr-o alimentație corect aleasă, ne putem menține și crește rezistența la îmbolnăvire, inclusiv la infecțiile frecvente în timpul iernii. În România, un copil suferă, în medie, de 5 – 6 răceli pe an, iar un adult de 2 – 4 răceli pe an”, a precizat directorul Mencinicopschi.
Directorul Institutului de Cercetări Alimentare a subliniat rolul vitaminelor în asigurarea unui sistem imunitar puternic în timpul iernii.
„Vitaminele care susțin activitatea sistemului imunitar sunt vitamina C, aportul zilnic recomandat este de 200 mg, pe care le putem găsi într-un ardei roșu de mărime medie, două portocale sau un grapefruit, 100 g de pătrunjel. Totodată, în sezonul rece trebuie consumată vitamina A, aportul zilnic recomandat este de 800 micrograme, pe care le putem procura din morcovi, ficat, peste, ou, unt”, a mai spus Mencinicopschi.
Totodată, în sezonul rece trebuie consumate minerale. „Mineralele de care are nevoie sistemul imunitar sunt: zinc, 10 mg pe zi, îl găsim în fructe de mare, semințe de dovleac, pâine și cereale integrale. Seleniu, 55 micrograme/zi. Surse principale: nuci, pâine, pește carne, ouă. De asemenea iaurturile probiotice, cum sunt cele care conțin tulpina L Casei Imunitass, ne ajută să ne întărim sistemul imunitar și să facem față mai bine agenților patogeni care ne asaltează în sezonul rece. Consumul zilnic ne ajută să reducem frecvența îmbolnăvirilor și să ne vindecăm mai rapid”, a adăugat directorul Institutului de Cercetări Alimentare.
Potrivit directorului, o alimentație variată și echilibrată este recomandată în orice anotimp.
„Iarna nu mai constituie o piedică în consumul fructelor și legumelor proaspete – cele mai bune surse de vitamine și minerale care întăresc imunitatea, fiind aliatul nostru în prevenirea și reducerea simptomelor infecțiilor respiratorii. Împrieteniți-vă cu merele! Sunt fructele tradiționale și sunt surse de antioxidanți și vitamine”, a mai spus Mencinicopschi.
Totodată, produsele lactate nu trebuie să lipsească din meniul zilnic fiindcă furnizează proteine de calitate superioară și sunt principala sursă alimentară de calciu. Acestea își găsesc locul la fiecare masă și sunt disponibile în numeroase forme. Absorbția calciului este condiționată de un aport suficient de vitamina D. În anotimpul friguros, din cauza expunerii foarte reduse la soare, sinteza endogenă de vitamina D scade dramatic, deci e nevoie de un aport alimentar la nivelul necesarului zilnic de cinci micrograme, a adăugat directorul ICA.
El a spus că sursele principale de vitamina D sunt peștele gras, ficatul, alimentele îmbogățite cu vitamina D, de regulă produse lactate. Vitamina D are rol demonstrat în modularea sistemului imunitar.
„Consumați alimente din cereale integrale, sunt o sursă de fibre esențiale pentru un sistem digestiv sănătos, dau senzația de sațietate și ajută la menținerea greutății normale. Consumați cât mai des pește, pentru că este o importantă sursă de proteine și acizi grași omega 3, care reduc nivelul colesterolului rău. Înlocuiți alimentele grase cu cele cu conținut scăzut de grăsimi. Gătiți sănătos și delicios, fierbeți sau frigeți carnea, legumele. Experimentați!”, a adăugat Mencinicopschi.
Pentru perioada postului, directorul ICA a făcut o mențiune specială.
„Păstrați echilibrul alimentar și diversitatea și în post. Cartofii prăjiți sunt de post, ușor de preparat și gustoși, dar conțin multă grăsime, deci multe calorii. Absența lactatelor și a cărnii roșii poate produce deficiențe de calciu și fier, minerale extrem de importante pentru sănătatea și echilibrul organismului, deficiențe care trebuie neapărat compensate, și nu e ușor! Broccoli și spanacul sunt surse de calciu, respectiv fier, dar mai greu asimilabile decât din lapte sau carne”, a mai spus directorul institutului.
Mencinicopschi a mai spus că alături de alimentația corectă, trebuie respectate și alte condiții pentru a avea o iarnă liniștită.
„Îmbrăcămintea călduroasă, adecvată condițiilor meteo. Mișcarea: nimic nu se compară cu libertatea de mișcare pe care ne-o oferă sezonul călduros, însă, chiar dacă plimbările lungi nu mai sunt o opțiune pentru toți, nu înseamnă că trebuie să renunțăm la sport. Putem frecventa o sală de fitness sau un bazin de înot. Odihna suficientă este esențială pentru un organism rezistent. Și, desigur, respectarea regulilor de igienă: evitarea contactului cu persoane bolnave, spălatul frecvent al mâinilor”, au fost sfaturile specialistului pentru prevenirea îmbolnăvirilor în sezonul rece.