Teatrul de Balet Cluj-Napoca a prezentat vineri, 17 decembrie, la Casa de Cultură a Sindicatelor Suceava, spectacolul „Spărgătorul de nuci”, balet în două acte, pe muzica lui Piotr Ilici Ceaikovski, în viziunea regizorală a lui Alexandru Wolff.
Personaje de poveste precum Clara, Fritz, Spărgătorul de nuci, Regele șoarecilor, Regina și Regele Zăpezii, sau Zâna Dulciurilor au prins viață, pe muzica lui Ceaikovski, în interpretarea balerinilor de la Cluj.
Câteva sute de suceveni care au ales să urmărească acest spectacol s-au declarat mulțumiți și au aplaudat îndelung evoluția tinerilor artiști clujeni. Crăciunul a venit pentru ei cu o poveste magică, despre lupta dintre forțele binelui și ale răului.
Coregrafia spectacolului a fost adaptată după cea originală a lui Marius Petipa, scenografia este semnată de Valentin Codoiu, costumele sunt create de Violeta Chetran. Consultant proiect – Marius Loga.
„Încearcă să-i întoarcă pe balerini către balet”
Pe scena suceveană au evoluat vineri 40 de balerini tineri, majoritatea absolvenți ai Liceului de Coregrafie și Artă Dramatică, „Octavian Stroia” din Cluj-Napoca. Directorul Teatrului de Balet Cluj-Napoca, primul teatru de balet privat din țară, Alexandru Wolff (care a fost manager de proiecte culturale în cadrul proiectului Sibiu – Capitală Culturală Europeană), susține că proiectul din care face parte și spectacolul „Spărgătorul de nuci” „încearcă să-i întoarcă pe balerini către balet, să le creeze acestora un mediu în care ei să-și dorească să muncească și să-și îndeplinească visele”.
Andreea Jura, una dintre cele mai talentate balerine ale Teatrului de Balet din Cluj, a interpretat rolul Clarei, în timp ce balerinul Mihai Boncu a fost „Spărgător și prinț”.
Marele compozitor P. Ceaikovski a început să lucreze la baletul „Spărgătorul de nuci” în ianuarie 1892 și în luna martie a aceluiași an l-a și finalizat. Creat cu multă inspirație, baletul „Spărgătorul de nuci” a devenit o capodoperă, unde dansul și muzica – simfonia se completează într-un mod armonios.