Președintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat că situația financiară a instituției este „foarte dificilă, spre critică” în urma problemelor „economice și administrative” create de neadoptarea Statutului parlamentarilor, adăugând că speră în înțelegerea Guvernului pentru o rectificare pozitivă.
„Faptul că noul statut sau Statutul modificat nu a intrat în vigoare, din motivele pe care nu le mai evoc acum, a avut consecințe nefaste în plan bugetar evident. Pentru că în conformitate cu legea, cele două Camere, și Senatul au fost obligat să facă niște cheltuieli la care ar fi dorit să se renunțe odată cu intrarea în vigoare a noului statut. Situația financiară a Senatului este una foarte dificilă, spre critică”, a afirmat Antonescu.
El a spus că anterior Senatul a fost „instituția cea mai deschisă și cooperantă” cu politicile de austeritate bugetară ale Guvernului, iar acum speră în „toată înțelegerea” pentru obținerea unei rectificări bugetare pozitive.
„Sper să avem toată înțelegerea la rectificare pentru ca Senatul să funcționeze normal, sper cât mai repede să intre în vigoare și statutul pentru a ajusta acele cheltuieli acolo de unde se pot ajusta”, a afirmat Antonescu, care nu a dorit să comunice suma de care ar avea nevoie instituția la rectificarea bugetară.
Întrebat de declarația premierului Victor Ponta că Senatul și Camera vor trebui să se descurce cu aceleași bugete în urma neadoptării Statutului parlamentarilor, Antonescu a spus că se va discuta pe această temă pentru că nu se poate să fie o „opțiune unilaterală”.
„Premierul a anunțat sau a enunțat o situație care într-adevăr e generală și care înseamnă incapacitatea bugetului de a prevedea rectificări semnificative pozitive. În general, repet. Că este opțiunea domniei sale ca nici Senatul și nici Camera să nu poată să beneficieze de o suplimentare de fonduri, o înțeleg, am luat act de ea. Vom discuta însă pentru că asta nu poate fi o opțiune unilateral pentru că aici vorbim totuși de instituții fundamentale și probabil că împreună vom găsi soluțiile normale pentru a avea activitatea Parlamentului”, a spus președintele Senatului.
De asemenea, întrebat dacă conducerea Senatului a luat în calcul măsura trimiterii personalului în concediu fără plată pe perioada vacanței parlamentare, Antonescu a spus că mai trebuie discutat cu secretarul general al instituției. „Nu știu, deocamdată trebuie să mai avem o discuție cu secretarul general și cu cei de la Guvern apropo de această rectificare. Nu am luat o decizie în acest sens”, a spus el.
Totodată, Antonescu a argumentat că Parlamentul nu a tergiversat adoptarea statutului parlamentarilor cu modificările necesare.
„Nu cred că a fost în intenția nimănui dintre grupurile politice, fără îndoială nimănui din conducerea celor două Camere, președinți, Birouri Permanente, să întârzie adoptarea acestui act normativ. Au fost parcurse etapele, s-a început destul de devreme, obiecțiile Curții Constituționale au venit, ele trebuie respectate. De fiecare dată s-a încercat să se procedeze cu celeritate în raport cu aceste lucruri. Statutul senatorilor și deputaților nu a stat undeva, nu a zăcut în așteptare, a fost o prioritate legislativă din multe motive, inclusiv economice și administrative”, a mai afirmat președintele Senatului.
Președintele Camerei, Valeriu Zgonea, a declarat, miercuri, după ședința Birourilor Permanente reunite, că Statutul parlamentarilor se va discuta la toamnă, întrucât motivarea CC nu va fi publicată în timp util, și că, în consecință, Camera va cere suplimentarea fondurilor la recitificarea bugetară.
Zgonea a precizat că motivarea CC nu va fi publicată în Monitorul Oficial în timp util pentru ca decizia să fie pusă în acord cu Statutul parlamentarilor, iar acesta să intre în dezbaterea plenului reunit de miercuri, întrucât există o opinie separarată a unui judecător.