Atleta Liceului cu Program Sportiv din Suceava Angelica Olenici, pregătită de antrenorul Toader Flămând, a reușit o nouă performanță la nivel național, la finalele Campionatului Național de sală, ce a avut loc zilele trecute, la București. Chiar dacă este încă junioară II, Angelica a făcut o cursă foarte bună în proba de 1500 de metri și a câștigat titlul de campioană națională a României. Sportiva de la LPS Suceava a făcut o cursă tactică bună și a stat în plutonul fruntaș cam 1100 de metri și a forțat finișul, câștigând după 3 minute, 35 de secunde și 56 de sutimi. Atleta pregătită de Toader Flămând a fost la mai puțin de o secundă de baremul pentru Campionatul Mondial în aer liber din acest an.
Angelica Olenici a concurat și-n proba de 3000 de metri, iar după 1200 de metri, cât a stat în plutonul fruntaș, a fost călcată de o altă concurentă și a căzut, dar s-a ridicat și a reușit să ajungă din nou în față, dar mai apoi a fost nevoită să abandoneze din cauza durerilor la picior, cauzate de căzătură. La finalul cursei, o altă sportivă din județ, Andreea Doroftei, antrenată la CSM Suceava de Erzilia Țâmpău, a reușit să termine pe locul II, câștigând titlul de vicecampioană a României.
„Angelica a fost foarte aproape de baremul pentru mondiale, dar mai avem timp până-n luna iulie să facem acest barem. Anul trecut ea a făcut baremul mondial în cursa de 2000 metri obstacole, dar trebuie să-l reconfirme în 2017. Este în cărți și la 3000 de metri, și chiar la 800, dar vom vedea ce probă vom alege pentru cea mai importantă competiție internațională din acest an. În proba de 3000 de metri a fost călcată și a căzut, iar mai apoi au trecut mai multe concurente peste ea și chiar și așa s-a ridicat și a ajuns plutonul fruntaș, dar a abandonat”, a declarat antrenorul Toader Flămând.
Pe 12 martie, Angelica Olenici va lupta pentru medalii și la Campionatul Național de sală pentru juniori II de la Bacău, acolo unde va lua startul în probele de 1500 și 3000 de metri.