ONG: „Doamna Zarojanu, după părerea noastră relația ONG-uri-Primărie nu a funcționat prea bine în ultimii ani, deși aceste organizații joacă un rol major pe domenii politice, sociale, ecologice, de comunicare și de alt tip. Ce veți face în acest sens dacă veți ajunge primar al Sucevei?
Angela: „Vă mulțumesc pentru întrebarea formulată și doresc să vă spun că în decursul mandatului ca viceprimar am sprijinit, atât cât a depins de mine, activitatea specifică a diverselor ONG-uri din municipiul Suceava. Este adevărat că fiecare ONG, prin domeniul propriu de interes, își aduce o contribuție semnificativă la normalizarea relațiilor între grupuri sociale, la protejarea unor categorii de persoane defavorizate, la protejarea mediului ambiant, cât și în alte direcții de preocupare. De exemplu, știu că în cazul unor ONG-uri există depuse solicitări pentru acordarea unor spații din partea Primăriei pentru a amenaja, după caz, sedii de funcționare, adăposturi de noapte, cluburi sau locuri de întâlnire pentru persoane. De asemenea, știu că în unele cazuri sunt ONG-uri ce plătesc taxe pentru sediul central prin asimilare cu taxele plătite de către companii, cum ar fi cazul „AREAS” și „Centrul de Resurse pentru ONG-uri”, care funcționează în sediul Școlii Populare de Artă și plătesc o taxă de salubrizare destul de ridicată. După părerea mea, întrucât activitatea ONG-urilor este una complet nelucrativă, cred că trebuie găsită o soluție legală pentru a diferenția taxele și impozitele plătite de acestea față de companii. Vă asigur că în calitate de primar voi propune Consiliului local anumite modificări legislative cu privire la ONG-urile din Suceava, însă voi avea în vedere și alte modalități de a îmbunătăți comunicarea dintre Primărie și aceste structuri ale societății civile. Vă mulțumesc încă o dată pentru întrebare.
P.S. Aștept în continuare întrebările dumneavoastră la numărul de telefon 0230-210020, precum și pe adresa de e-mail angelazarojanu.raspunde@gmail.com.
Relația cu ONG-urile
Angela răspunde organizațiilor nonguvernamentale






