Mai puțini bani

Angajați DSP, tăiați de la primele de vacanță, unele sporuri și al XIII-lea salariu



Venituri diminuate pentru o parte dintre angajații Direcției de Sănătate Publică (DSP) Suceava, care, din acest an, au pierdut o parte din drepturile bănești.
Este vorba despre 59 de salariați ai instituției, funcționari publici, pentru care primele de vacanță, așa numitul spor de prevenție, și al XIII-lea salariu au fost anulate începând cu 2011.
Ieri, directorul instituției, dr. Ludovic Abiței, a arătat că veștile proaste nu se opresc aici, deoarece, spre finele anului, toți angajații – funcționari publici și personal contractual – ar putea avea de suferit, având în vedere că bugetul din acest an este cu 17% mai mic decât cel din 2010.
„Sperăm că ne va veni o suplimentare de buget sau că ni se va permite, așa cum am auzit că se intenționează, să folosim veniturile proprii pentru plata salariaților. În caz contrar, lefurile angajaților rămân descoperite”, a spus medicul.
Deficit bugetar de 800.000 de lei
Șeful DSP a arătat că, în 2010, fondurile alocate au fost de 4,773 de milioane de lei, iar în 2011 de 3,964 de milioane de lei. Pe de altă parte, a spus Abiței, din ianuarie anul acesta, cheltuielile instituției cu personalul au crescut ca urmare a aplicării majorării de 15%, așa cum cere legea, ceea ce înseamnă la ora actuală un deficit de circa 800.000 de lei.
Direcția de Sănătate Publică Suceava are 146 de angajați cu normă întreagă și unul cu jumătate de normă. 59 dintre salariați sunt funcționari publici, restul fiind personal contractual. Veniturile proprii ale instituției sunt realizate din diverse analize efectuate contra cost către terți. Anul trecut, veniturile proprii au fost însă mai mici cu 12% față de 2009, din cauza unor modificări legislative.