Președintele ANAT și al Asociației Litoral-Delta Dunării, Corina Martin, susține că tarifele de cazare pentru sezonul estival 2012 nu vor crește, iar la începutul și finalul sezonului vor scădea pentru a atrage cât mai mulți turiști în acea perioadă.
„Pot să vă spun că tarifele vor rămâne neschimbate, la valoarea acestui an și chiar în unele perioade, mai mici. Deci, există perioade în care vom coborî tarifele tocmai pentru a reuși să atragem și mai mulți turiști pe litoral. Cea mai aglomerată perioadă este întodeauna cea între 20 iulie – 15 august, nu ne așteptăm la scăderi de tarife în acea perioadă, ne propunem să reducem tarifele în capetele de sezon”, a declarat Corina Martin, joi, într-o conferință de presă, la Eforie Nord, după deschiderea Târgului de Turism „Bursa Litoral-Delta Dunării 2012”, citată de corespondentul MEDIAFAX.
De asemenea, președintele Asociației Patronale Mamaia, Nicolae Bucovală, a explicat, în cadrul aceleași conferințe de presă, că este posibil chiar ca tarifele pentru 2012 să înregistreze o scădere în condițiile în care statul va oferi diverse facilități investitorilor în turism prin Legea Turismului.
„Trebuie să apară neapărat legea să vedem și noi, ca investitori în turism, ce facilități ne acordă Guvernul, să vedem și noi modificările de cod fiscal și după aceea vorbim de tarife. Noi am început să facem contracte și suntem cu tarifele la nivelul anului 2011, nu se mișcă niciun tarif pentru 2012. Din contră, dacă guvernul, așa cum a promis doamna ministru, va veni cu ceva facilități și modificări în Codul Fiscal este posibil ca aceste tarife să fie mai scăzute. Deci, este posibil ca în 2012 să găsim tarife mai mici decât în 2011”, a spus Bucovală.
Lucrările Târgului de Turism „Bursa Litoral-Delta Dunării 2012” au debutat joi, în Eforie Nord, iar la eveniment participă peste 350 de agenți de turism din țară, unități de cazare, operatori de turism de agrement, autorități locale.