Producții mari, prețuri mici

An excelent pentru agricultura județului Suceava



Rapița, cultivată din toamnă pe 1.150 de hectare
Rapița, cultivată din toamnă pe 1.150 de hectare

Vara „secetoasă” a anului 2013 prognozată de meteorologi s-a dovedit a fi, cel puțin în prima ei jumătate, una ploioasă și foarte prielnică pentru agricultura județului Suceava. Din datele din teren ale specialiștilor Direcției Agricole Suceava rezultă că toate culturile se prezintă într-o stare bună și foarte bună. Precipitațiile căzute des, în alternanță cu zilele suficient de calde, au dus la dezvoltarea foarte bună a culturilor care, în mare, au fost ferite și de bolile care au dat bătăi de cap în ultimii ani de zile.
A început recoltarea orzului și a orzoaicei de toamnă. Urmează recoltarea grâului
Conform datelor Direcției Agricole Suceava, în primăvara acestui an au fost însămânțate 113.175 de hectare de teren agricol. Peste 36.000 de hectare au fost însămânțate cu porumb, peste 22.000 de hectare cu cartof (semnificativ mai puțin decât în anii precedenți), peste 12.000 de hectare cu grâu, secară și triticale, peste 20.000 de hectare cu plante de nutreț.
Teren mult au câștigat și culturi mai puțin tradiționale în județ, cum ar fi rapița, cultivată din toamnă pe 1.150 de hectare, soia – 1.470 de hectare, floarea-soarelui – 1.382 de hectare.
Vasile Schipor, directorul Direcției Agricole Suceava, a declarat: “Singura problemă majoră din acest an este cu cele aproximativ 3.000 de hectare de teren calamitate de căderile de grindină, cea mai întinsă suprafață afectată fiind cultivată cu porumb. Deocamdată s-a început recoltarea orzului și a orzoaicei de toamnă, cu producții bune, de aproximativ 2.500 de kilograme la hectar. Dacă nu vor mai cădea precipitații, în câteva zile va începe și recoltarea grâului. În condițiile în care în acest an nu a fost deficit de precipitații, culturile au avut o evoluție foarte bună și ne putem aștepta la producții bune, peste medie, la mai toate culturile agricole”.
Marii fermieri văd partea proastă din anii cu producții bune
Marii cultivatori de teren agricol văd și partea proastă a anului bun pentru agricultură. Producțiile foarte bune vor prăbuși prețurile, spun aceștia.
Gheorghe Abogătoaie, președintele Societății Plop Agro din Plopeni – Salcea, care lucrează în jur de 800 de hectare de teren, ne-a spus cum stau lucrurile din punctul său de vedere.
„Culturile se prezintă într-adevăr foarte bine, la grâu, de exemplu, vom avea o producție de aproximativ 4.000 de kilograme la hectar, față de 2.500 de kilograme la hectar anul trecut. Prețul la kilogram va fi de maximum 0,65 de lei și nu 1 leu, ca anul trecut”, a spus Gheorghe Abogătoaie. Cu alte cuvinte, va fi mai multă muncă și un profit aproximativ la fel, este de părere fermierul.
Estimează un preț mai mic cu 35-40%
Opinia sa nu este un caz izolat.
Ștefan Cârcu, administratorul societății Scânteia Todirești, care lucrează în jur de 450 de hectare de teren, spune că prețurile la principalele culturi vor fi cu 35-40% mai mici decât în anii precedenți.
„La o producție foarte bună automat scade și prețul, asta este regula pieței. Inclusiv la rapiță, pe care au cultivat-o mulți cultivatori mari, prețul este mai mic cu cel puțin 50 de bani pe kilogram”, a precizat cultivatorul.
El este de părere că o situație aparte va fi la cultura cartofului. Mulți dintre marii cultivatori, dar și din cei mici au renunțat în totalitate să mai cultive cartof, astfel că oferta nu va fi foarte bogată și automat prețul va fi unul destul de mare.



Recomandări

Premierul Bolojan anunță că săptămâna viitoare va fi aprobat un nou pachet de ajutoare financiare pentru refacerea caselor și infrastructurii din județele Suceava și Neamț

Premierul Bolojan anunță că săptămâna viitoare va fi aprobat un nou pachet de ajutoare financiare pentru refacerea caselor și infrastructurii din județele Suceava și Neamț
Premierul Bolojan anunță că săptămâna viitoare va fi aprobat un nou pachet de ajutoare financiare pentru refacerea caselor și infrastructurii din județele Suceava și Neamț

Toate datele de pe piața mondială arată că investițiile în animale vor fi aducătoare de profit, mai ales în bovine în județul nostru

Vaci crescute în zona Vatra Dornei, fotografiate pe traseul spre Vârful Oușoru, în munții Suhard
Vaci crescute în zona Vatra Dornei, fotografiate pe traseul spre Vârful Oușoru, în munții Suhard